Rozbudowa ulicy Olszewskiego dobiega końca

Trwają prace wykończeniowe na budowie przedłużenia ulicy Olszewskiego. Jej najtrudniejszy element, czyli 190 - metrowy wiadukt nad torami jest już niemal gotowy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w mieście, podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta, który w czwartek odwiedził plac budowy.

- Ten węzeł komunikacyjny z jego infrastrukturą pozwala lepiej funkcjonować tym, którzy już działają w tej przestrzeni np. Kielecki Park Technologiczny, ale także to wzmacnia masz potencjał pod przyszłe inwestycje gospodarcze – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Od strony ulicy Olszewskiego ułożona jest już znaczna część nowej nawierzchni. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała nieco plany drogowców. Pojawiły się problemy z dostawami materiałów, a część załogi musi korzystać z zasiłków opiekuńczych na dziecko. Mimo tych kłopotów prace wyprzedzają harmonogram – zapewnia kierownik budowy Grzegorz Linek. Zgodnie z umową budowa ma się zakończyć jesienią, ale być może uda się wcześniej.

- Zakres robót, który jest ujęty w tej inwestycji czyli przebudowy ulicy Olszewskiego jest prawie ukończony do warstwy ścieralnej, a z zakresu ulicy Zagnańskiej mamy wykonane już pół ronda i na koniec czerwca planujemy zmienić tam organizację ruchu tak, aby wpuścić ten ruch z ulicy Olszewskiego na ulice Zagnańską i Witosa – mówi Grzegorz Linek, kierownik budowy firma Strabag.

Przebudowana ulica Olszewskiego wraz z estakadą nad torami zostanie połączona z remontowanymi ulicami Zagnańską i Witosa, a to usprawni obsługę komunikacyjną północnej części Kielc. Powstanie  alternatywny dojazd nie tylko do Kieleckiego Parku Technologicznego, ale również innych firm. Inwestycja warta niemal 39 milionów złotych, powstaje dzięki wsparciu Unii Europejskiej.  

- Oczywiście bez funduszy europejskich bardzo trudno byłoby tę inwestycję zrealizować, bazując tylko na budżecie miejskim. Dofinansowanie wynosi tutaj 85 procent, a wkład miasta to zaledwie 15 procent – podkreśla Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg.

Projekt „Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach”, realizowany jest przez Gminę Kielce ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Oś priorytetowa 2. Nowoczesna Infrastruktura Transportowa, Działanie 2.1 Zrównoważony Transport Miejski.

 

POLSKA WSCHODNIA EFRR.jpg

Powrót na początek strony