Różowe kimono a rzeźba w przestrzeni miejskiej

O tym, jak oryginalne inspiracje można czerpać z dzieł sztuki, o pięknych tradycjach kieleckiego rzeźbiarstwa, wyjątkowej relacji „Artysta i jego Dzieło”, a także o sięgającej 350 mln lat historii Wietrzni mowa była podczas finisażu wystawy „Wietrznia na Dworcu” w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym. Na ekspozycji prezentowane były prace kilkunastu twórców zrzeszonych w Związku Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach.

Związek ma swą siedzibę w Ośrodku Pracy Twórczej „Wietrznia”, którego historia sięga drugiej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Do dziś skwery i place Kielc zdobią prace wykonane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, kiedy na terenie Ośrodka organizowane były plenery rzeźbiarskie. - Efektem konkursów na popiersia twórców kultury, organizowanych w XXI wieku w Ośrodku są prace eksponowane wzdłuż kieleckiej alei Sław na skwerze Szarych Szeregów. Pomniki z OPT „Wietrznia” znajdują się także w innych miastach - opowiadał Andrzej Płonka, wieloletni pracownik Geonatury Kielce.

Spotkaniu z twórcami towarzyszyły też wspomnienia i interpretacje kieleckiej rzeźby plenerowej z lat 60. XX wieku. Aleksandra Banaś i Katarzyna Hodurek-Kiek z firmy Feel the City zdradziły jaki związek ma prezentowane na finisażu różowe kimono, z rzeźbą, która kiedyś stała na os. Sady, w okolicy pawilonów handlowych przy ul. Wojewódzkiej.

 - Tworzymy produkty inspirowane miastem Kielce i regionem. Chcemy opowiadać, o tym co było i jest wartościowe. Odwołujemy się i przytaczamy historie w produktach, ale też na ich metkach. Na metce dołączonej do kimona można przeczytać o autorce patternu Oli Banaś, jak i o rzeźbie, którą jest on inspirowany, czyli dziele Anny Janiszewskiej „Dzieci” z lat 60. XX wieku - mówi Katarzyna Hodurek-Kiek. Rzeźba niestety uległa zniszczeniu i w związku z tym apel. - Chętnie dołączylibyśmy do metki jej zdjęcie. Jeśli ktoś w domowych zasobach posiada zdjęcie rzeźby, która mieściła się na os. Sady, a później została przeniesiona na os. Ślichowice, będziemy wdzięczni za kontakt - proszą autorki projektu.

Informacje w tej sprawie można przekazywać do Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce na adres: marketing@um.kielce.pl lub telefonicznie pod nr tel. 41 36-76-537, - 566.

Powrót na początek strony