Rozpoczął się Tydzień Kultury Języka

„Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że troska o czyste powietrze, nieskażoną ziemię, zdrowe pożywienie i pozbawione niepotrzebnych dodatków rzeki powinna być priorytetem kulturalnego człowieka”- to fragment dyktanda, z którym zmierzyli się uczestnicy XXIV Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla szkół ponadpodstawowych.

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny organizowany jest co roku w ramach Tygodnia Kultury Języka dla uczniów placówek z Kielc i regionu. W tym roku tekst poświęcony był ekologii. Najlepiej napisał go Dawid Cichoń z Zespołu Szkół w Połańcu, drugie miejsce zajęła Maria Odzimkowska z VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach, trzecie - Tomasz Wysopal z LO nr II im.  J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Konkurs był jedną z imprez bogatego programu XXVIII edycji Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim, organizowanej w tym roku pod hasałem „Chrońmy klimat i język. Łączy je: czystość i świeżość, radość i urok, przestrzeń i wolność”. W tego typu przedsięwzięciach, jak konkursy ortograficzne, krasomówcze, recytatorskie, wiedzy o kulturze języka oraz czytelnicze uczestniczyć będą w tym tygodniu uczniowie wszystkich typów szkół. 

Program wydarzenia, którego organizatorem jest Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, adresowaany jest także do wszystkich mieszkańców Kielc. Nie brakuje w nim seminariów, dyskusji, wykładów czy warsztatów. Są turnieje, spotkania z ludźmi kultury i nauki czy nietypowe lekcje. Na przykład Kieleckie Centrum Kultury zaprosiło uczniów na spotkanie z książką Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza”.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Powrót na początek strony