Rozpoczęła się 31. edycja MSPO

Rozpoczęła się 31. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W tym roku swoją ofertę prezentuje ponad 710 firm z 35 państw. Wystawę Narodową przygotowała Korea Południowa.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego co rok przyciąga do Kielc światową czołówkę branży zbrojeniowej oraz przedstawicieli wielu krajów z całego globu, zainteresowanych podnoszeniem zdolności obronnych swoich krajów. Nie inaczej jest tym razem.

Do stolicy województwa świętokrzyskiego przybyli m.in. prezydent RP, Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister ds. zakupów obronnych Korei Południowej Eom Dong-hwan i ambasador USA w Polsce, Mark Brzeziński. W uroczystej inauguracji wziął również udział prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

- Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego wyraźnie przyczynia się do rozwoju gospodarczego tego regionu, samego miasta Kielce, ale i całej Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Dziś na MSPO patrzymy przez inny pryzmat. Postrzeganie kwestii bezpieczeństwa bardzo mocno zmieniło się w związku z tym co ma miejsce za naszą wschodnią granicą - przekonywał prezydent Kielc, Bogdan Wenta. - Właśnie po tych targach widać doskonale, że dotyczy to nie tylko Polski i Unii Europejskiej, ale krajów na całym świecie - dodał włodarz Kielc.

Sztandarowa impreza Targów Kielce po raz kolejny zapisze się na kartach historii. Tegoroczny salon zajmuje rekordową powierzchnię 34 tys. m2. By pomieścić wszystkich wystawców konieczne było wybudowanie tymczasowej hali. Na liście wystawców znajduje się ponad 710 firm z 35 krajów.

- Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli gościć Państwa już w stałej hali, do której koncepcji budowy powróciliśmy - powiedział podczas inauguracji prezes Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń. - Gdyby nie pandemia, nowa hala funkcjonowałaby już od co najmniej roku - przekonuje.

Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej można zobaczyć śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy prezentują także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej, a także niezbędne uzbrojenie jednostek marynarek wojennych. Podczas MSPO 2023 pojawiły się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny.

Wystawa Narodowa przygotowywana przez Koreę Południową jest prezentacją największych i najważniejszych osiągnięć przemysłu obronnego tego kraju. Ponadto powstały też tzw. Pawilony Narodowe. Na taką formę prezentacji zdecydowały się: USA , Niemcy, Australia,  Wielka Brytania, Dania oraz Estonia. Potencjał polskiej armii będzie można obejrzeć na Wystawie Sił Zbrojnych zatytułowanej „Nowy sprzęt-nowe wyzwania-nowe możliwości”. Partnerem strategicznym MSPO jest od lat Polska Grupa Zbrojeniowa.

Powrót na początek strony