Rozpoczęło się wdrażanie Inteligentnego Systemu Transportowego

Pierwsze prace ruszyły na ul. 1 Maja. W następnej kolejności roboty przeniosą się na ul. Jagiellońską. Łącznie, w ramach projektu, przebudowywanych zostanie 60 skrzyżowań, z czego 20 w bardziej zaawansowanym stopniu.

Inteligentny System Transportowy to system autonomicznego sterowania sygnalizacjami świetlnymi. Jego głównym celem w Kielcach jest poprawa funkcjonowania komunikacji zbiorowej, w taki sposób, by autobusy przejeżdżały przez skrzyżowania w płynny sposób.

- Przez ostatni rok trwały prace projektowe. Obecnie instalowane są kanały technologiczne, do których później zostaną wprowadzone światłowody łączące poszczególne sygnalizacje – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.

W sumie systemem ITS objętych zostanie 60 skrzyżowań. W przypadku 20 inwestycja zakłada bardziej zaawansowaną przebudowę.

- W większości będą to tylko prace polegające na robotach ziemnych czyli wprowadzeniu światłowodu, wymianie sterowników, wymianie komór sygnalizatorów oraz wysięgników. Natomiast na części skrzyżowań będą to również prace budowlane, mające na celu na przykład zmianę geometrii czy dobudowy pasów ruchu – informuje Jarosław Skrzydło.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 31 mln 700 tys. zł. Zadanie realizowane jest w ramach projektu Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach, współfinansowanego ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

POLSKA WSCHODNIA EFRR.jpg

Powrót na początek strony