Obiekty ochrony zdrowia zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Inwestycja ruszy z początkiem kwietnia. MPEC wybuduje przyłącza i sieci ciepłownicze o łącznej długości około 1000 m.b. dla potrzeb obiektów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz budynku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
W poniedziałek, 27 marca, w Urzędzie Miasta podpisano umowę pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej a wykonawcą - firmą PRESYSTEM. Szacowana wartość całości inwestycji to około 3 mln zł, obejmuje budowę blisko 1000 m nowych sieci ciepłowniczych.
- Miasto z własnych pieniędzy wykona tę instalację po stronie miasta. To bardzo ważny element, jeżeli chodzi o spełnienie kryteriów projektu, który dofinansowany został ze środków unijnych. To bardzo ważna inwestycja także ze względu na fakt ograniczenia smogu – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Arkadiusz Bąk, prezes MPEC podkreśla, że to ważny krok dla mieszkańców Kielc. – Jest to największa jednostkowa zmiana systemu cieplnego od lat. 8 MW przechodzi z indywidualnego źródła ciepła do sieci MPEC - mówi.
Obecnie pracującą kotłownię ŚCO zastąpi 6 węzłów cieplnych o łącznej mocy 8 MW, zasilanych ze źródła PGE EC. S.A. Oddział w Kielcach, siecią miejską. Dzięki projektowi, emisja CO2 w Kielcach zmniejszy się o około 4 tysięcy ton rocznie.
Sieci i przyłącza zasilać będą obiekty Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Świętokrzyskiego Zarządu Dróg oraz Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach.
W ramach całej inwestycji powstanie 6 nowych węzłów cieplnych o łącznej mocy ok. 8 MW.
W lipcu 2022 roku MPEC Kielce rozpoczął opracowywanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskiwaniem niezbędnych zgód i zgłoszeń.
Inwestycja ma zostać zakończona we wrześniu 2023 r.