Ruszyła 11. edycja Świętokrzyskiej Próbnej Matury

Zanim wystartuje maturalny maraton, sprawdzian na rozgrzewkę.  Ruszyła 11. edycja Świętokrzyskiej Próbnej Matury.

 - Dla licealistów to ostatni sprawdzian przed właściwą maturą, okazja do tego żeby sobie uświadomić, że czasu zostało niewiele – mówi Diana Samiczak, uczennica VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach

W Kielcach do sprawdzianu z języka polskiego przystąpiło ponad 2 500 abiturientów, a w całym regionie ponad 10 tysięcy. Jutro egzamin z matematyki, a w czwartek z języka angielskiego.

- Najłatwiejszy dla mnie jest egzamin z języka angielskiego, a najtrudniejsza będzie rozszerzona matematyka i język polski – mówi Norbert Szymkiewicz, uczeń VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach

Próbna matura to ceniony przez rodziców, nauczycieli i uczniów sprawdzian, który daje odpowiedź czy młodzież dobrze jest przygotowana do egzaminu dojrzałości.

-Procedury są te same, uczniowie mają te same pomoce co w wykazie dozwolonym na maturze, mają ten sam czas, arkusze również zorganizowane są podobnie, wszystko przebiega tak samo, tylko stres jest mniejszy – mówi Katarzyna Cedro dyrektorka VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach

Arkusze na poziomie podstawowym z języka polskiego i matematyki przygotowali doradcy metodyczni i egzaminatorzy z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach - ośrodkiem tym zarządza miasto Kielce, natomiast zadania z języka angielskiego eksperci ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, ośrodek podlega marszałkowi województwa świętokrzyskiego.

- Dzięki współpracy wielu podmiotów, a przede wszystkim dyrektorów szkół średnich udało się po raz kolejny przeprowadzić próbną maturę, tak bardzo ważną dla uczniów ze względu na sprawdzenie umiejętności czy organizację czasu - podkreśla Marcin Różycki zastępca prezydenta Kielc.

Tegoroczną próbną maturę organizują „Echo Dnia”, Urząd Miasta Kielce, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych. Egzamin dojrzałości w 2020 roku rozpocznie się 4 maja.

Powrót na początek strony