W Targach Kielce odbyło się oficjalne otwarcie 30. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W uroczystości udział wziął prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz jego zastępcy Bożena Szczypiór i Marcin Chłodnicki. MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów.
Gośćmi wydarzenia byli: wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, ministrowie obrony narodowej: Turcji, która objęła przewodnią rolę w tej edycji wystawy, Rumuni, Węgier, a także minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy. Obecny byli również świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych oraz władze miasta i regionu.
- Tegoroczna edycja MSPO ma kluczowe znaczenie dla rozwoju bezpieczeństwa zarówno naszego kraju, jak i regionu. Kielczanie mogą być dumni, że tak prestiżowe wydarzenie odbywa się w stolicy województwa świętokrzyskiego - mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.
W Kielcach wystawia się ponad 600 firm z 33 krajów. Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej nie brakuje najnowocześniejszych rozwiązań i technologicznych nowinek. Wystawcy prezentują sprzęt wojsk pancernych i zmechanizowanych, czołgi, modułowe pojazdy opancerzone, wozy bojowe, zestawy artyleryjskie i rakietowe. Na targach obecne są firmy oferujące śmigłowce bojowe, bezzałogowe statki powietrzne, uzbrojenie i sprzęt sił powietrznych oraz marynarki wojennej, a także sprzęt i wyposażenie zabezpieczenia logistycznego, obejmującego systemy transportowe, medyczne, materiałowe i techniczne. Ponadto, prezentowane są: sprzęt i wyposażenie wojsk chemicznych, autonomiczne systemy wspomagania na polu walki, zautomatyzowane systemy wsparcia dowodzenia i kierowania ogniem, sprzęt łączności, radio i optoelektroniczny.
MSPO potrwa do piątku, 9 września, a w sobotę, 10 września zaplanowano dzień otwarty. Na zwiedzanie Wystawy Sił Zbrojnych zatytułowanej w tym roku „Obrona ojczyzny to zaszczytny obowiązek każdego żołnierza”, Targi Kielce zapraszają szczególnie rodziny z dziećmi. Na gości czekać będzie nie tylko ekspozycja uzbrojenia polskiej armii czy spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale także występy orkiestr i zespołów wojskowych oraz koncert Bojowe Piosenki. Pomiędzy wydarzeniami muzycznymi widzowie obejrzą pokazy dynamiczne, musztrę paradną i poczęstują się wojskową grochówką. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających będzie możliwość obserwowania odlotów śmigłowców, stanowiących wcześniej ekspozycję targów MSPO.
Jednym z elementów tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest wystawa "Za wolność naszą i waszą". Prezentuje ona zniszczony sprzęt wojskowy, którego jeszcze kilka miesięcy temu używali rosyjscy żołnierze na Ukrainie.
Jest to czołg bojowy T-72BA, haubicoarmata 2S19 Msta-S, transporter opancerzony BTR-82A oraz samochód opancerzony „TIGR”. Oprócz tych eksponatów częścią wystawy będzie także kilka sztuk fragmentów rosyjskich pocisków rakietowych. Rosyjski czołg bojowy T-72BA, zdobyty przez Ukraińców, ma wraz z armatą 9,6 metra długości, a szerokość 3,5 m. Waży 41 ton. Równie wielkim sprzętem militarnym jest samobieżna haubicoarmata 2S19 Msta-S, która wraz z armatą ma długość 12 metrów, a szerokość 3,4 m. Jej masa to 40 ton.
Oprócz rosyjskiego sprzętu wojskowego częścią wystawy „Za wolność waszą i naszą” jest 12 tablic informacyjnych w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej.