Ruszyła zbiórka dla Winnicy. Apel do samorządów o wsparcie

Miasto Kielce wraz z Fundacją KAGANEK oraz Stowarzyszeniem Integracja Europa-Wschód rozpoczęło kolejną zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy dla obywateli Winnicy. O wsparcie poproszone zostały także inne świętokrzyskie samorządy oraz kieleckie szkoły.

Jak zauważa Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc, przedłużający się czas trwania każdego konfliktu zbrojnego powoduje, że coraz bardziej na froncie oraz wśród zwykłych mieszkańców brakuje żywności oraz niezbędnych produktów pierwszej potrzeby. - Nie możemy zapominać, że Ukraina cały czas na nas liczy – mówi Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc.

Najbardziej potrzebne są produkty w postaci: konserw mięsnych i rybnych, ryżu, makaronu, kaszy, herbaty, kawy, oleju, szczoteczek i past do zębów, szamponów, mydła, żeli pod prysznic oraz podgrzewaczy do rąk, które zostaną przekazane do miasta partnerskiego Winnicy przed 24 lutego br.

Akcja organizowana jest wraz z Fundacją Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych KAGANEK, która zorganizowała sprawnie działający most logistyczny pozwalający na efektywny transport najpotrzebniejszych produktów do najdalszych miejsc przy samej linii frontu. Transport towarów odbywa się przy użyciu samochodów ciężarowych należących do fundatora, które są prowadzone przez pracowników – wolontariuszy zatrudnionych w spółce. Fundacja do tej pory zrealizowała 32 transporty dostarczając tym samym ponad 340 t ton żywności oraz inne produkty wskazane przez organizacje pomocowe na terenie Ukrainy. Wolontariuszka Fundacji osobiście dotarła z pomocą humanitarną m.in. do  obwodu charkowskiego, donieckiego, Zaporoża i Odessy.

Jak zwykle w akcję zaangażowane jest również Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód – instytucja będąca prekursorem działań na rzecz Ukrainy w naszym mieście. Na co dzień organizuje pomoc  psychologiczną, prawną oraz liczne wydarzenia integracyjne.

Zbiórka trwa do 15 lutego. – Zachęcamy wszystkie samorządy i szkoły do zaangażowania się w akcję. Ważne, aby było nas jak najwięcej – mówi wiceprezydent.

Informacje nt. dostarczenia/odbioru zebranych na Państwa terenie towarów ustalać można telefonicznie z p. Magdaleną Rybak (Fundacja KAGANEK), tel. 514 696 167 lub z p. Katarzyną Perdzyńską-Zarzeczny (Urząd Miasta Kielce), tel. 511 976 374.