Rzemieślniczy Bazar po raz trzeci w Kielcach

9 września w Kielcach odbędzie się trzecia edycja „Rzemieślniczego Bazaru”. Będą degustacje tradycyjnych wyrobów lokalnych rzemieślników, pokazy fryzjerskie i florystyczne, występy zespołów muzycznych i wystawy samochodów. Wszystko odbywać się będzie na Placu Artystów.

Imprezę organizują Izba Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach i Urząd Miasta Kielce.

- To doskonała okazja, aby przybliżyć działalność kieleckich zakładów i warsztatów rzemieślniczych. Lokalni rzemieślnicy to ludzie, którzy kochają to, co robią i chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi – zapowiada Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

„Rzemieślniczy Bazar” w tym roku będzie inny niż w latach ubiegłych. Został połączony z równolegle organizowanym w Kielcach (w dniach 8.09-10.09) XXVI Ogólnopolskim Świętem Kominiarzy – cykliczną imprezą Korporacji Kominiarzy Polskich w Opolu. W ramach Święta planowana jest konferencja pt. „ Kształcenie w zawodzie kominiarz w kontekście zrównoważonego rozwoju”. Przedstawiciele branży kominiarskiej będą dyskutować o sytuacji rzemiosła kominiarskiego i wczesnych wyzwaniach stawianych przed kominiarzem XXI wieku.

Ciekawostką będzie parada 150 kominiarzy z Polski i zagranicy. Parada rozpocznie się mszą świętą w kieleckiej Katedrze, po zakończeniu której (ok. g. 11:15) uformowana zostanie kolumna marszowa, która przejdzie ulicami Czerwonego Krzyża, Wesołą, Sienkiewicza, Małą, Leśną do Placu Artystów.

Mieszkańcy Kielc będą mieli okazję złapać kominiarzy za szczęśliwy guzik i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Kominiarze będą rozdać cukierki, przyklejki i chorągiewki, będzie orkiestra dęta.

„Rzemieślniczy Bazar” zorganizowany zostanie na Placu Artystów i ul. Sienkiewicza, gdzie mieszkańcy Kielc będą mogli degustować bądź kupować wyroby rzemieślników z Kielc i okolic. Na stoiskach będzie można skosztować wyrobów cukierniczych, piekarskich, wędliniarskich.

Będzie można zobaczyć w akcji mistrzów ciesielstwa, florystów, stolarzy. Przedsiębiorcy branży motoryzacyjnej pokażą nowoczesne marki samochodów oraz pojazdy zabytkowe – będzie ich kilkanaście. Mistrzowie ciesielstwa i dekarstwa zaprezentują swoje umiejętności. Chętni wypróbują swoje możliwości w wystukiwaniu serduszka z łupka lub wykonywania gwizdka dekarskiego. Fryzjerzy, barberzy i koronkarze będą oferować swoje usługi.

Wspólnie z Muzeum Historii Kielc zorganizowanych zostanie wiele atrakcji dla młodzieży i dzieci. Będzie gra terenowa pn. „Tu Ci się upiecze”, w której będzie trzeba znaleźć kieleckie cukiernie, gdzie na każdego czekać będzie słodka niespodzianka oraz zabawy plastyczne dla dzieci, w trakcie których będą powstawały prace związane z zawodami rzemieślniczymi. Dla wszystkich przewidziane są interesujące nagrody.

Floryści ustawią na tle fontanny na Placu Artystów instalację w formie serca z kwiatów, gdzie zwiedzający będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a chętni spróbować ułożyć pierwszy własnoręczny bukiet pod okiem fachowca.

Scenę wypełni muzyka miła dla każdego. Młodzież Miejskiego Domu Kultury zaprezentuje swoje umiejętności, zespoły folklorystyczne z Gór Świętokrzyskich zaprezentują przyśpiewki znane wszystkim. Na zakończenie, o godzinie 16:00, zaprezentuje się młodzieżowa kapela STOPROCENT.

 

 

Powrót na początek strony