Kieleccy rzemieślnicy, mistrzowie w swoich profesjach zaprezentowali się podczas trzeciej edycji „Bazaru Rzemieślniczego” zorganizowanego przez Izbę Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach i Urząd Miasta Kielce. Jedną z atrakcji była kominiarska parada, która przeszła ulicami Kielc.
W wydarzeniu udział wzięli zastępcy prezydenta Kielc – Bożena Szczypiór i Marcin Chłodnicki oraz dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura. Bazar był doskonałą okazją, by zaprezentować kielczanom oraz przybliżyć działalność kieleckich zakładów i warsztatów rzemieślniczych. Tegoroczny „Bazar” połączony został z równolegle organizowanym po raz pierwszy w Kielcach XXVI Ogólnopolskim Świętem Kominiarzy – cykliczną imprezą Korporacji Kominiarzy Polskich w Opolu. Całość zainaugurowała parada 150 kominiarzy z Polski i zagranicy, która od Katedry ulicami Kielc przeszła na Plac Artystów, gdzie na stoiskach prezentowali się miejscy wytwórcy. Część nich zlokalizowana została także na ulicy Sienkiewicza. Mieszkańcy mogli złapać kominiarzy za szczęśliwy guzik i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.
- Cieszę się, że po latach niebytu szkół zawodowych wracają kształcąc cukierników, piekarzy, fryzjerów, szewców. I dobrze się dzieje, że głośno o tym się mówi. „Naprawiajmy”, a nie „wyrzucajmy”. Te zawody były, są i będą potrzebne - powiedziała wiceprezydent Bożena Szczypiór. Dodała, że dzięki stworzonej przez Miasto Kielce Mapie Rzemieślników, która opublikowana jest na platformie Idea Kielce, mieszkańcy mogą odnaleźć lokalnych fachowców, których w danym momencie potrzebują. - Do zaprezentowania się na mapie zachęcam tych wytwórców, którzy jeszcze nie mieli okazji.
Chętni nabywali rękodzieło rzemieślnicze oraz kosztowali wyrobów cukierniczych, piekarskich i wędliniarskich. Swoje umiejętności prezentowali mistrzowie ciesielstwa, floryści, dekarze i stolarze. Przedsiębiorcy branży motoryzacyjnej zaprezentowali nowoczesne marki samochodów oraz zabytkowe pojazdy. Fryzjerzy, barberzy i koronkarze oferowali swoje usługi.
Jednym z wystawców była Halina Bożena Dobrowolska z Piekarni R. Dobrowolski. Jest to ostatnia wielopokoleniowa piekarnia w Kielcach, która produkuje naturalne pieczywo bez polepszaczy. Za zasługi dla rzemiosła została uhonorowana przez Związek Rzemiosła Polskiego najwyższym odznaczeniem w branży Złotym Medalem im. J. Kilińskiego. W 2016 roku została uhonorowana przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. Aktywnie wspiera szereg imprez integracyjnych i akcji dobroczynnych. – Wzrasa świadomość ludzi nt. zdrowego odżywiania, dlatego nasze naturalne wyroby stale cieszą się dużym zainteresowaniem – powiedziała.
Jak informuje Piotr Prędota, dyrektor Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach, największą bolączką w obecnych czasach jest dla lokalnych wytwórców sytuacja gospodarcza, w tym wzrost cen oraz wysokie koszta prowadzenia działalności. – Cieszy jednak fakt, że mimo czasów oferta naszych rzemieślników nadal jest popularna, co widać podczas tego wydarzenia – mówi Piotr Prędota.