Sacroexpo 2023

24. Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo wystartowała dziś w Targach Kielce. Jak zauważył prezydent Bogdan Wenta, wydarzenie to jednoczy w tych dniach największych producentów z branży. Dzięki temu zyskuje też nasze miasto.

Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce podkreślił, że oprócz ekumenicznego przesłania tych targów, to doskonała okazja do prezentacji wielu dziedzin związanych z potrzebami kościoła. Dodał, że dzięki współpracy z Galerią Sztuki i Domem Aukcyjnym Art In House, po raz pierwszy udało się stworzyć wystawę współczesnej sztuki religijnej. - To największa tego typu wystawa od wielu lat w Polsce. Prezentowanych jest 240 dzieł autorstwa ponad 100 artystów z Polski i Ukrainy. Jedna z prac wielkoformatowych, tkanino-witraż o powierzchni 40 m², zatytułowany „Ostatnia Wieczerza”, autorstwa Piotra Barszczowskiego, zawiśnie na szklanej elewacji Targów Kielce. Część z obrazów, rzeźb i ikon, będzie można wylicytować w trakcie aukcji Sacrum, która odbędzie się drugiego dnia Sacroexpo we wtorek, 20 czerwca. To doskonała okazja dla kolekcjonerów i miłośników sztuki religijnej – powiedział Andrzej Mochoń.

Prezydent Bogdan Wenta przypomniał, że skala organizowanych w Targach Kielce wystaw, wizyty znamienitych gości, setki wystawców, profesjonalna organizacja pokazują, jak ważnym ośrodkiem wystawienniczym, nie tylko w kraju, ale również za granicą są kieleckie Targi. - Jesteśmy w miejscu gdzie potrzeby duchowe, religia stykają się z biznesem. Można tu, oprócz znakomitej sztuki, zobaczyć także najnowsze rozwiązania dla obiektów sakralnych, które służą wiernym – mówił prezydent.

Na stoiskach będzie można zobaczyć osiągnięcia niemal każdej z dziedzin sztuki sakralnej, m.in. rzeźby i figurki, witraże, obrazy oraz ikony. Wśród produktów sakralnych nie zabraknie odlewów żywicznych, ikon wypalanych w drewnie oraz wypukłych obrazów. Stałym punktem Wystawy jest szeroka oferta szat i naczyń liturgicznych,  a także elementy wyposażenia wnętrz. W halach Targów Kielce prezentowane są najnowsze rozwiązania wykorzystywane w obiektach sakralnych: nowoczesne, energooszczędne systemy ogrzewania kościołów, profesjonalny sprzęt i systemy nagłośnieniowe czy oświetleniowe, a także nowoczesne systemy informatyczne. W kieleckim ośrodku wystawienniczym będzie można zakupić gadżety i pamiątki religijne w promocyjnych cenach: breloczki, magnesy na lodówkę, poduszki z napisami, pamiątki okolicznościowe np. na chrzest, różańce z drzewa oliwnego, czy z lawy wulkanicznej, a także opłatki wigilijne.

Podczas wystawy Sacroexpo w Kielcach, od poniedziałku do środy (19-21 czerwca), zaprezentuje się ponad 190 firm z dziesięciu różnych krajów.

Powrót na początek strony