Salon Miejski „przeprowadza się” z Rynku na Plac Literatów

Rozpoczęły się prace związane z przygotowaniami do zazielenienia Rynku w ramach zadania „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc”. W pierwszej kolejności demontowany jest Salon Miejski. Zdecydowano, że jego elementy trafią na Plac Literatów. 6 donic już została ustawiona w miejscu docelowym.

Założenie Miejskiego Salonu miało służyć ożywieniu martwej przestrzeni, dlatego podjęto decyzję o przeniesieniu go na Plac Literatów. Ma on swój potencjał, ale obecnie jest mało atrakcyjny dla mieszkańców. Dzięki przeniesieniu tam Salonu Miejskiego kielczanie zyskają nową przestrzeń do odpoczynku i relaksu.

- Salon Miejski w Kielcach jest wyjątkowym projektem w skali kraju ze względu na mobilność oraz łatwość rozbudowy, mamy nadzieje że przestrzeń Placu Literatów dzięki tej kompozycji zostanie ożywiona – mówi zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

W nowym miejscu stanęło już sześć donic. Elementy Salonu Miejskiego zostaną poddane renowacji. Część z nich zostanie przeniesiona na Plac Literatów i tam zostaną wykonane prace. Niektóre elementy, przed ustawieniem w miejscu docelowym, trafią do Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, gdzie zostaną odnowione.

Salon Miejski zostanie na Placu Literatów na stałe, natomiast na Rynku w ramach „Zielonej Rewitalizacji” pojawią się nowe elementy małej architektury.

Projekt „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to przedsięwzięcia na które miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to 21,7 mln zł, a dofinansowanie stanowi 90% kosztów. Realizacja zakończy się wiosną 2024 roku.

Więcej o Zazielenianiu Rynku

Powrót na początek strony