Scena na Rynku, licytacje i wiele otwartych serc. Kielce razem z WOŚP

Serca znów zabiją mocniej. Już 29 stycznia wystartuje 31. Finał WOŚP i zagra pod hasłem - Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! Tym razem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. Umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Kielce jak co roku zagrają z fundacją WOŚP, będą występy, pokazy i licytacje. Podczas 31. Finału WOŚP w naszym mieście zagrają cztery sztaby: przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, Regionalnym Centrum Wolontariatu, Szkole Podstawowej numer 33 im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy VIVE Textile Recycling przy ul. Olszewskiego.

Gramy dla wszystkich

Na rynku stanie scena, na której wystąpią m.in. młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury i Domu Kultury „Zameczek”. Natomiast wieczorem wystąpi kielecka formacja reggae Mayoroots, zdobywca Grand Prix Festiwalu Scyzoryki 2022. Gospodarzem sceny jest Urząd Miasta Kielce, który przygotowuje scenariusz wydarzeń we współpracy ze sztabem przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, z którym jak co roku zagra również Echo Dnia.

Wokół sceny nie zabraknie atrakcyjnych wydarzeń, m.in. dzięki OSP Bilcza odbędzie się wielkie morsowanie. O 13.00 rozpoczną się próby, a godzinę później zacznie się wielkie granie. Tradycyjne światełko do nieba rozbłyśnie o godzinie 20.00.

Ulica Sienkiewicza również będzie tętnić życiem. Jak zawsze można liczyć na strażaków ochotników, którzy zaproponują swoje pokazy m.in. cięcia samochodu. Udział w orkiestrze zapowiadają strażacy z OSP Ćmińsk, OSP Kielce-Niewachlów, OSP Bilcza, OSP Bobrza, OSP Zaborowice, OSP Samsonów, OSP Zabłocie i OSP Zagnańsk. Nie zabraknie również pysznego jedzenia za wrzucenie datków do orkiestrowej puszki. Zagra również Straż Miejska, która przygotuje swój punkt i atrakcje dla najmłodszych.

Jak co roku z Orkiestrą zagrają też Galeria Echo i Galeria Korona Kielce. Występy, pokazy, licytacje, dużo świetniej zabawy i muzyki zaplanowano od godz. 13.00. Swoje występy zapowiadają m.in. artyści Kieleckiego Teatru Tańca, a o godzinie 20.00 odbędzie się pokaz laserów.

Baza dla wolontariuszy i główna licytacja

Na ulicach miasta pojawią się setki wolontariuszy z puszkami, którzy będą zbierać pieniądze na szczytny cel. Dom Środowisk Twórczych wspólnie z Pałacykową Restauracją w dniu finału, 29 stycznia zagrają od samego rana. Wolontariusze będą mogli tu przychodzić, ogrzać się przy ognisku i coś zjeść.

Wśród wolontariuszy pojawi się prezydent Kielc Bogdan Wenta z żoną Iwoną, którzy jak co roku zagrają z WOŚP.

W dniu finału o godzinie 17.00 w Pałacyku Zielińskiego ruszą licytacje największych fantów. Pod młotek pójdą orkiestrowe gadżety i przedmioty przekazane na rzecz WOŚP. Na liście fantów mamy już wypożyczenie saturatora Wodociągów Kieleckich, albumy Kieleckiego Teatru Tańca, wieczór w Plotkarce ufundowany przez Dom Środowisk Twórczych i Pałacykową Restaurację, albo trzydniowy pobyt w apartamencie w Zakopanem.

Przypominamy, że w dniu finału wolontariusze będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. Dokumentem uprawniającym do bezpłatnych przejazdów będzie identyfikator wydawany przez organizatorów Finału WOŚP.

Bieżące informacje o tym co się będzie działo w Kielcach, kto jeszcze zagra i jakie rzeczy trafią na licytacje można znaleźć na profilu 31. FINAŁ WOŚP - KIELCE - SZTAB #262.

Miejskie instytucje razem z WOŚP

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zagrają również miejskie instytucje kultury. Znamy już niektóre propozycje.

W Biurze Wystaw Artystycznych stanęła orkiestrowa puszka, do której można wrzucać datki, a w zamian otrzymać książki z prywatnego zbioru dyrektor placówki, Stanisławy Zacharko-Łagowskiej. Warto się pospieszyć, bo książki szybko się rozchodzą.

Kosmiczny Fotel do Czytania w trakcie Podróży Międzyplanetarnych to unikatowy przedmiot, który Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” przekazał na licytację, a Miejska Biblioteka Publiczna wzbogaciła go o kilkadziesiąt książek SF i fantasy. Kosmiczny Fotel będzie można wylicytować i wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Aukcja rozpoczęła się 21 stycznia i potrwa do 31 stycznia. Licytować można TUTAJ. Fotel wraz z książkami można od 10 stycznia podziwiać w przeszklonej gablocie w Galerii Korona na poziomie 0 przy wejściu głównym, od strony ulicy Warszawskiej.

W wielkim finale zagra również Muzeum Zabawek i Zabawy, które przygotuje specjalne miejsca zabaw w sali edukacyjnej, w godz. 9.00 – 17.00. Goście, którzy odwiedzą w tym dniu muzeum będą mogli zagrać w gry dawne i współczesne: curling, cymbergaj czy samotnik. Chętni będą mieli okazję sprawdzić się w roli architekta, zaprojektować i zbudować własne miasto przy pomocy klocków drewnianych i konstrukcyjnych. Na profesjonalnej makiecie z siatką ulic będą powstawały konstrukcje, które będą odzwierciedleniem idealnego miasta wg gości. Wszyscy odwiedzający Muzeum w tym dniu będą mogli bawić się z edukatorami muzealnymi.

Kieleckie Centrum Kultury na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny przygotowuje akcję „Podziel się sercem”. W pracowni ceramicznej ponownie powstaną przedmioty zdobione motywem serca. Po wypaleniu i szkliwieniu wszystkie będą przekazane na aukcję.

Lista wydarzeń i atrakcji przygotowywanych przez miejskie instytucje w ramach 31. Finału WOŚP, będzie aktualizowana na stronach jednostek oraz www.kielce.eu.