ŚCO bezpłatnie dowozi na profilaktykę

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęca pracodawców z Kielc i województwa świętokrzyskiego do korzystania z bezpłatnego dowozu pań na profilaktyczną cytologię i mammografię – badania prowadzone w ramach programów profilaktyki onkologicznej. Aby zamówić bezpłatny transport na badania, wystarczy zadzwonić do ŚCO: 41 36 74 036. Uwaga! Ułatwienia w dostępie do profilaktyki będą realizowane tylko do czerwca 2023.

Bezpłatny dowóz na badania profilaktyczne (i z powrotem) przeznaczony jest dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. W ramach tego ułatwienia panie mogą zostać dowiezione bezpłatnie do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, gdzie wykonają:

·       mammografię – badanie w Programie profilaktyki raka piersi, przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat,

·       cytologię (konwencjonalną i płynną – dwa badania w jednej wizycie) – badanie w Programie profilaktyki raka szyjki macicy, przeznaczone dla kobiet w wieku 25-59 lat.

Po badaniach bus z ŚCO odwozi panie z powrotem do zakładu pracy.

Do zakładów pracy, urzędów, kół gospodyń wiejskich

ŚCO kieruje swoje zaproszenie do pracodawców, jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, czyli wszędzie tam, gdzie pracują i działają kobiety. Wystarczy zebrać minimum 10 - osobową grupę pań, chcących skorzystać z badań w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy lub Programu profilaktyki raka piersi, i zadzwonić do ŚCO pod nr telefonu: 41 36 74 036 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).

Uwaga! Ułatwienia w dostępie do profilaktyki będą realizowane tylko do czerwca 2023.

Bezpłatny dowóz na profilaktykę cieszy się zainteresowaniem. Z tego ułatwienia skorzystało już sporo instytucji, między innymi kielecki MOPR, Powiatowy Urząd Pracy, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Biuro Doradztwa Podatkowego, Urząd Miasta w Pińczowie.

Naprawiamy, co zniszczyła pandemia

– Pandemia dramatycznie obniżyła zgłaszalność kobiet na badania w ramach programów profilaktyki onkologicznej – mówi dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

W 2019 r. mammografię wykonało blisko 40% uprawnionych do tego badania mieszkanek naszego regionu. W 2020 roku zgłaszalność na to badanie spadła do 35%. Jeszcze gorzej przedstawia się zgłaszalność na przesiewową cytologię. W 2019 r. z tego badania korzystało w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy ponad 22% uprawnionych do tej diagnostyki mieszkanek województwa świętokrzyskiego. W 2020 r. na profilaktyczną cytologię przyszło 19,8% mieszkanek naszego regionu. W 2022 r. zgłaszalność w Świętokrzyskim spadła do 15,01%.

- Niestety, słaba zgłaszalność na badania profilaktyczne skutkuje tym, że zgłaszają się do nas pacjentki w wysokim stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Takie dramatyczne zaniedbania profilaktyki to niepotrzebne tragedie i długie, okaleczające leczenie. Dlatego apelujemy do pracodawców, władz samorządowych, społeczników o zatroszczenie się o zdrowie kobiet w ich otoczeniu. Wyjazd na badanie profilaktyczne można zaplanować i bardzo sprawnie przeprowadzić, bez żadnych komplikacji dla pracodawcy - zaznacza dr Leszek Smorąg.

Powrót na początek strony