Siedmiu Polaków w fazie pucharowej Mistrzostw Świata w Bilard 9-bil rozgrywanych w Kielcach

Po dwóch dniach zmagań w ramach bilardowych mistrzostw świata, jakie odbywają się w Targach Kielce, poznaliśmy nazwiska 64 najlepszych uczestników turnieju. Miejsce w tym gronie wywalczyło sobie siedmiu reprezentantów Polski.

Po dwóch dniach rundy kwalifikacyjnej w dalszej grze pozostała już tylko połowa zawodników, która w piątek przystąpi do fazy pucharowej. Aby się do niej dostać, trzeba było wygrać dwa spotkania. Tego dokonał m.in. Sebastian Batkowski, łodzianin, grający w klubie Nosan Kielce, oba swoje mecze wygrał i tym samym wywalczył przepustkę do dalszej fazy rozgrywek. Rywalem Batkowskiego w 1/32 finału będzie Włoch, Francesco Candela. Początek piątkowego spotkania o godzinie 12.00.

W gronie zawodników, którzy awansu wywalczyli w dwóch spotkaniach, znalazł się Daniel Macioł. Bilardzista klubu Bilardo.pl Dekada Sosnowiec w pierwszym starciu pokonał Sine Valizadeha 9:5, natomiast w drugiej potyczce Niemca Ralfa Souqueta 9:2. Jego przeciwnikiem w fazie pucharowej będzie Szwajcar, Dimitri Jungo. Ten mecz wystartuje w piątek o godzinie 12.00. Przypomnijmy, że przegrany odpada z turnieju. - Drugie spotkanie zdecydowanie lepiej mi poszło niż pierwsze. W środę miałem problemy z rozbiciem i poczuciem swojego rytmu. Natomiast w czwartek odczuwałem troszeczkę mniej stresu i jestem bardzo zadowolony ze swojego występu - mówi Daniel Macioł.

Do kolejnej rundy przeszedł też Konrad Juszczyszyn. Grający dla klubu Baribal Zagłębie Lubin bilardzista, wygrał dwa starcia. W piątek jego rywalem będzie Marokańczyk, Nguyen Anh Tuan. Ta rywalizacja wystartuje o 14.00. Z dalszej gry odpadł klubowy kolega Juszczyszyna, Mieszko Fortuński.

Miejsce w fazie pucharowej wywalczył sobie także Mariusz Skoneczny. Pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego zawodnik w pierwszej konfrontacji pokonał swojego rodaka, Dominika Jastrząba, 9:7, zaś w kolejnej Johanna Chue, wygrywając 9:5. Jego rywalem w kolejnym meczu będzie Mohammad Soufi. Piątkowa rywalizacja z udziałem Skonecznego rozpocznie się o godzinie 12.00. O tej samej godzinie do stołu bilardowego podejdzie poznaniak, Mateusz Śniegocki, który awans wywalczył sobie już w środę. Przeciwnikiem Śniegockiego będzie Włoch, Fabio Petroni.

Siódmy zawodnik w klasyfikacji generalnej z poprzedniego sezonu, Wiktor Zieliński, w czwartek rozegrał drugi mecz na mistrzostwach. Poznaniak pokonał Romana Hyblera z Czech 9:5 i tym samym zdobył dostał się do fazy pucharowej. Teraz jego przeciwnikiem będzie Mickey Krause. Do tej konfrontacji dojdzie w piątek o godzinie 14.00.

Eksperci wskazują, że Zieliński znajduje się w gronie głównych faworytów do wygrania turnieju rozgrywanego w Kielcach. Również 22-latek ma względem siebie bardzo duże oczekiwania. - Zeszły rok był dla mnie spektakularny i szkoda, że nie zakończyłem tego złotym medalem w odmianę 8-bil. Liczę, że ten rok będzie dla mnie równie dobry, a może nawet i lepszy - zaznacza.

Oczy polskich kibiców zwrócone są w kierunku Wojciecha Szewczyka, ubiegłorocznego mistrza świata 10-bil. Zawodnik Bilardo.pl Dekada Sosnowiec w meczu otwarcia pokonał swojego przeciwnika, ale już w drugim starciu musiał uznać wyższość Imrana Majida (8:9). Aby przejść dalej, czołowy reprezentant Polski musiał w czwartek pokonać Elliotta Sandersona. Ta sztuka się udała i dzięki wygranej 9:7, Szewczyk przeszedł do fazy pucharowej. Tutaj jego przeciwnikiem będzie Hiszpan, David Alcaide. Przypomnijmy, że na tym etapie mecz będzie toczył się do 11 wygranych partii.

Do 1/32 mistrzostw świata dostało się siedmiu Polaków, natomiast z turniejem pożegnało się sześciu. Obok wspomnianego Mieszka Fortuńskiego, swoją przygodę na etapie rundy kwalifikacyjnej zakończyli Karol Skowerski, Tomasz Kapłan (obaj Nosan Kielce), Szymon Kural (TCF HUB go77.pl Kraków), Dominik Jastrząb (UKS Fair Play Jaworzno), Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica).

Wyniki reprezentantów Polski w czwartek:

Daniel Macioł – Ralf Souquet 9:2
Wiktor Zieliński – Roman Hybler 9:5
Tomasz Kapłan – Sharik Sayed 9:8
Tomasz Kaplan – Luong Duc Thien 6:9
Mieszko Fortuński – Lars Kuckherm 6:9
Szymon Kural – Mario He 5:9
Dominik Jastrząb – Abdullah Alyousef 6:9
Karol Skowerski – James Aranas 7:9
Radosław Babica – Mohammad Soufi 6:9
Wojciech Szewczyk – Elliott Sanderson 9:7

Mecze mistrzostw świata transmituje Viaplay. Wyniki NA ŻYWO można śledzić tutaj: matchroompool.com

Bilardowe mistrzostwa świata potrwają do 5 lutego. Tego dnia poznamy nowego mistrza świata. Do obrony tytułu przystępuje ubiegłoroczny mistrz, Shane Van Boening. Stawką turnieju jest nie tylko tytuł najlepszego bilardzisty globu, ale również duże pieniądze. Łączna pula nagród wyniesie przeszło 1,5 miliona złotych!

Mistrzostwa Świata w Bilard 9-bil są sankcjonowane przez WPA (Światową Federację Bilardową) organizowane przez Matchroom Multi Sport wspólnie z Polskim Związkiem Bilardowym.

Sponsorem mistrzostw jest PKN ORLEN, ENEA Elektrownia Połaniec, Nosan. Dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Partnerem Mistrzostw jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Miasto Kielce, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Sportowe.

Transmisja na żywo prowadzona jest do kilkudziesięciu krajów na całym świecie, między innymi przez: VIAPLAY (Polska), SKY Sports, DAZN.

Źródło: Biuro Prasowe Mistrzostw