Siergiej Morgunow, mer Winnicy o ukraińsko-polskiej współpracy gospodarczej

- Ukraińsko-polska współpraca gospodarcza ma potencjał nawet w warunkach wojennych - podkreśla Siergiej Morgunow, mer Winnicy w liście przesłanym przed konferencją “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”. Wydarzenie odbędzie się 21 listopada w Targach Kielce.

"Ukraińska walka przeciwko rosyjskiemu agresorowi trwa. Nasze wojsko daje godny odpór wrogowi, ale bez niezawodnego zaplecza gospodarczego trudno osiągnąć zwycięstwo militarne, jak również zapewnić zrównoważony powojenny rozwój. Dlatego głównym zadaniem Ukrainy teraz jest intensyfikacja procesów gospodarczych.

Winnica jest dostojnym przykładem tego, że ukraińsko-polska współpraca gospodarcza ma potencjał nawet w warunkach wojennych. Barlinek, jeden z największych producentów deski parkietowej w Europie Wschodniej, to przedsiębiorstwo z polskim kapitałem. Zakład z sukcesem funkcjonuje w mieście od ponad 15 lat, w tym na pełną skalę po rosyjskiej inwazji. I to nie jedyne przedsiębiorstwo z międzynarodowym kapitałem, które nie przestaje działać w czasie wojny, zwiększając moce produkcyjne i otwierając nowe zakłady w Winnicy.

Konferencja Gospodarcza „Join In! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” w Kielcach jest odpowiednią platformą do tworzenia nowych możliwości dla biznesu. Wspólnie możemy znaleźć narzędzia, które pomogą, ubezpieczą i zabezpieczą przedsiębiorców obu krajów w procesie odbudowy Ukrainy. Mam nadzieję, że doświadczenie wieloletniego partnerstwa Kielc i Winnicy przyczyni się do rozwoju gospodarczego obu krajów".

Polskie firmy w odbudowie Ukrainy

Włączenie polskich, w tym także świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy jest celem konferencji zaplanowanej na 21 listopada 2023 roku. W Centrum Kongresowym Targów Kielce spotkają się przedstawiciele biznesu z Polski i Ukrainy, eksperci, reprezentanci władz i organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego i obwodu winnickiego.

Wkrótce udostępniona zostanie lista ukraińskich przedsiębiorstw, które przyjadą do Kielc z misją gospodarczą i wezmą udział w procesie sieciowania z kieleckimi firmami. Konferencję oraz misję organizują Miasto Kielce i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Współorganizatorami są Winnicka Rada Miejska oraz Winnicka Obwodowa Administracja Wojskowa. Gospodarzem wydarzenia są Targi Kielce, szczegóły na stronie www.targikielce.pl/join-in.

65 lat CK VIN_logo_KK(1).jpg

Powrót na początek strony