Skorzystaj z programu dotacji "Czyste Powietrze"

„Czyste Powietrze” to program dotacyjny, którego celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w ociepleniu ich domów jednorodzinnych oraz zlikwidowanie starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe będących główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Dzięki tym inwestycjom zmniejsza się zużycie energii oraz koszty ogrzewania.

Z programu mogą skorzystać osoby, które posiadają dom jednorodzinny lub lokal mieszkalny wydzielony w takim domu. Dotacje mogą być przeznaczone na wymianę m.in. okien i drzwi, ocieplenie ścian i dachu, nowe źródło ciepła oraz inne niezbędne prace. 

Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód  nie przekracza 135 tys. zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z WFOŚiGW przygotował na 2023 r. ważne zmiany w Programie, dzięki którym można otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania. Bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przed przystąpieniem do programu, warto jest wykonać audyt energetyczny, który pokazuje co w domu należy docieplić, zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.

WFOŚiGW informuje, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku, znalezienie wykonawcy i przeprowadzenie inwestycji, aby spokojnie zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym

Na swoje pytania znajdziecie Państwo odpowiedź na stronie czystepowietrze.gov.pl lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Szczegółowe informacje o programie, o sposobach składania wniosków oraz pomoc w wypełnianiu i rozliczaniu wniosków można uzyskać w Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu „Czyste Powietrze” w Kielcach.

Punkt zlokalizowany jest przy ul. Tadeusza Kościuszki 25, pokój nr 10. Punkt jest czynny dwa razy w tygodniu, w poniedziałek od 12:00 do 17:00 i w środę od 12:00 do 17:00. Kontakt telefoniczny: 573 287 073 w godzinach pracy punktu.

 gpkip-czyste-powietrze.jpg

Pliki do pobrania

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. BROSZURA INFORMACYJNA PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE.pdf PDF 5.11 MB
Powrót na początek strony