Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty

Niewielka przestrzeń zieleni u zbiegu ulic Paderewskiego i Ogrodowej ma niezwykłych patronów. Skwer Wolontariuszy oficjalnie został otwarty. W ten sposób doceniono ludzi, który każdego dnia bezinteresownie niosą pomoc innym.

- Przede wszystkim chcieliśmy, aby wolontariusze mieli w mieście swoje miejsce, miejsce spotkań, ale też miejsce pamięci, gdzie przechodząc będziemy pamiętać o tych wolontariuszach, którzy są u nas w mieście i też w regionie. I też przy tej okazji zaadaptowaliśmy drzewo, które nazwaliśmy drzewem anonimowego wolontariusza – mówi Maciej Ziernik prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.

W uroczystości otwarcia Slweru Wolontariuszy uczestniczył Marcin Różycki, zastepca prezedenta Kielc.

- Warto, żeby powstawały takie miejsca, które jednocześnie promują, ale upamiętniają też pracę tych ludzi. Cieszę się też z tego drzewa, które jest upamiętnieniem tych ludzi, którzy rzeczywiście są anonimowi, a ciągle pracują na rzecz drugiego człowieka. Tutaj mówimy nie tylko o czasach covidowych, ale to są wolontariusze sportowi, to są przeróżni ludzie, którzy rzeczywiście niosą tę pomoc – mówi Marcin Różycki, z-ca prezydenta Kielc.

Nowa nazwa tego miejsca została przyjęta we wrześniu przez Radę Miasta Kielce na wniosek Regionalnego Centrum Wolontariatu. Projekt poparły pozostałe centra społeczników działające w stolicy regionu świętokrzyskiego.

-  Można być dumnym, że mamy taki skwer, że jesteśmy miastem, w którym w samym centrum upamiętniona czy promowana jest działalność ochotników, ludzi w każdym wieku, którzy pracują na rzecz rozwoju miasta i naszego regionu. Ale równie mocno możemy być dumni z tego, że mamy w Kielcach organizacje tak prężną i tak aktywną jak Regionalne Centrum Wolontariatu – mówi Michał Braun, kielecki radny.

Otwarcie Skweru Wolontariuszy zbiegło się nie tylko z 15-leciem działalności Regionalnego Centrum Wolontariatu, ale również z wydarzeniem pod hasłem „Wolontariat – lepszy świat”. Rozpocznie się ono 30 listopada i potrwa przez tydzień.

-  Na każdy dzień od poniedziałku do soboty mamy przygotowaną jakąś propozycję spotkań wirtualnych. Czy to dla młodzieży czy dla wolontariuszy indywidualnych – mówi Damian Zegadło z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

- Ilość miejsc jest ograniczona. Logujemy się poprzez podanie swojego adresu mailowego na kontakt, który zamieścimy już w najbliższym czasie, może jutro, pojutrze na naszych portalach społecznościowych, wszystkich centrów wolontariatu – mówi Magdalena Kowalska z Wolontariatu MOPR w Kielcach.

Zwieńczeniem obchodów będzie finał 15. edycji konkursu "Laur Wolontariatu". To plebiscyt organizowany wspólnie przez wszystkie kieleckie centra wolontariatu, które chcą nagrodzić osoby aktywne społecznie. Gala online odbędzie się 5 grudnia w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza.  

Powrót na początek strony