Śladem dawnych zakładów fotograficznych. Spotkanie z badaczem historii kieleckiej fotografii

Muzeum Historii Kielc zaprasza w piątek, 12 sierpnia o godz. 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu „Muzealne lato w Parku”. Tematem będą „Kieleckie zakłady fotograficzne”. Spotkanie poprowadzi Jarosław Machnicki, historyk, filokartysta, a także znany kielecki kolekcjoner i badacz historii kieleckiej fotografii.

Fotografia to zagadnienie bardzo mocno z Kielcami związane. To właśnie tu pracowali pionierzy polskiej fotografii Jędrzej Radwański i Maksymilian Strasz, który miał znaczącą rolę w początkowych dziejach polskiej fotografii. Był on autorem artykułów prasowych i książek, dzięki czemu przyczynił się do rozwoju wiedzy o wynalazku Daguerre’a na terenie Polski. Nasze miasto było w tamtych czasach prawdziwym fotograficznym zagłębiem.

Podczas piątkowego wykładu Jarosław Machnicki opowie o historii trzech pierwszych, zawodowych zakładów fotograficznych, które powstały w Kielcach w latach 1863 - 1878. Założyli je: Władysław Krajewski, Wincenty Grabowski oraz dwaj fotografowie z Warszawy: Bronisław Wilkoszewski i Józef Grodzicki. Opowieść będzie bogato ilustrowana zdjęciami ze zbiorów prywatnych prowadzącego. Spotkanie odbędzie się w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica przy muszli koncertowej. Udział bezpłatny.

Powrót na początek strony