Śniadanie biznesowe z branżą outsourcingową

Z inicjatywy prezydenta Bogdana Wenty w Kiecach spotkali się przedstawiciele branży m.in. deweloperskiej i nowoczesnych usług dla biznesu. Podczas biznesowego śniadania w Hotelu Binkowski Resort dyskutowano na temat tego, jak Kielce mogą skorzystać na rozwoju sektora BPO/SSC.

Spotkanie zorganizowało Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce z Pro Progressio, organizacją zrzeszającą firmy działające w obszarze usług dla biznesu.

BPO (Business Process Outsourcing), tj. zlecanie zadań związanych z działalnością przedsiębiorstwa to dziś bardzo chętnie stosowane rozwiązanie, szczególnie w małych i średnich firmach, dla których stworzenie odrębnego działu w firmie jest po prostu nieopłacalne. W przypadku SSC (Shared Service Center), tj.  centrum usług wspólnych, firma lub inna instytucja tworzy jeden dział, który obsługuje kilka jednostek w obrębie na przykład miasta lub kraju. Takie rozwiązanie pozwala na lepszą kontrolę kilku aspektów działalności instytucji.

Jak informuje Wiktor Doktór, szef Pro Progressio, na spotkanie zaproszeni zostali przedsiębiorcy, którzy mają doświadczenie w branży BPO, by ci mogli podzielić się nim z innymi, czy warto korzystać z tego typu usług.  - W sektorze nowoczesnych usług dla biznesu funkcjonuje dziś blisko pół miliona osób. Co roku przybywa kilkadziesiąt nowych firm z tego sektora, najwięcej związanych z branżą IT. Nawet w trakcie pandemii BPO nadal świetnie się rozwijał – mówi Wiktor Doktór.

Dyskusja dotyczyła tego jak Kielce mogą skorzystać na rozwoju sektora BPO/SSC. - Kielce zasługują na szansę. Mamy ogromny potencjał naukowy – uczelnie dysponują infrastrukturą badawczo-laboratoryjną, która dostępna jest dla biznesu. Każdego roku nasze szkoły wyższe „wypuszczają” nowe, zdolne kadry, a to czynnik ludzki, kadry są dla przedsiębiorstw najważniejszym potencjałem – podkreśla prezydent Bogdan Wenta. Dodaje, że Miasto na bieżąco bada potrzeby biznesu i stara się reagować na nie. Przykładem jest utworzenie CK Technik, gdzie firmy mogą bezpośrednio poznać wartość przyszłych kadr pracowniczych. Prezydent zauważa, że ważne są także inne czynniki przyciągające tu biznes, jak walory przyrodnicze, świetna dostępność komunikacyjna, w tym oddalone o 60 km stąd lotnisko w Radomiu. – O tym, że nasze miasto ma naprawdę duży potencjał świadczy fakt, że to tu powstaje kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – dodaje.

Najczęściej pojawiającą się ze strony obecnych przedsiębiorców uwagą jest to, że firmy w obecnych czasach spoglądają na małe i średnie miasta. W dużych miastach jest bowiem spore zagęszczenie konkurencji. Wszyscy zgodnie podkreślali, że bardzo istotne znaczenie przy wyborze lokalizacji biura jest dobre wsparcie ze strony samorządu za pośrednictwem biur inwestora. Stamtąd przedsiębiorcy czerpią niezbędne informacje dotyczące potencjalnego miejsca. Jednak najważniejszy jest człowiek. Dobry, lojalny pracownik to skarb, dlatego warto dbać o to, by młodzi ludzie po studiach nie wyjeżdżali do innych miast.

Powrót na początek strony