Sobota z szachami i ekologią

Na Placu Artystów stanęła nowa instalacja Sławomira Micka, którą kielecki artysta wyraża miłość do szachów i chęć propagowania w Kielcach tej pięknej gry. Rzeźba to jednocześnie zapowiedź pierwszej Kieleckiej Ekologicznej Soboty z Szachami, która odbędzie się na Placu Artystów w sobotę, 13 maja. O wydarzeniu mówili dziś organizatorzy podczas konferencji, w której udział wzięli: zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, artysta Sławomir Micek, Przemysław Chmiel, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Andrzej Abramowicz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach wraz z artystką i pedagogiem MDK-u Joanną Biskup - Brykczyńską oraz Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Organizatorami Kieleckiej Ekologicznej Soboty z Szachami są: Świętokrzyski Związek Szachowy, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki, Fundacja Odzyskaj Środowisko, Urząd Miasta Kielce, MOSiR Kielce, Geopark Kielce, Muzeum Zabawy i Zabawek, MDK Kielce oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, w sąsiedztwie którego realizowane jest wydarzenie.

- Cieszę się, że ta inicjatywa łączy w sobie różne wartości: artystyczne, edukacyjne, ekologiczne i integracyjne. Zapraszamy w sobotę na Plac Artystów, gdzie na kielczan będzie czekało wiele atrakcji przygotowanych również przez miejskie jednostki - mówił zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

- Gra w szachy od dziecka jest mi bliska główne ze względu na mojego tatę, który był zapalonym i uznanym szachistą. Chciałbym zarażać kielczan miłością do tej pięknej gry, chciałbym również, aby w Kielcach na stałe stanęły ogólnodostępne ławeczki umożliwiające grę w szachy w plenerze. Stąd pomysł na to wydarzenie i na instalację - mówił Sławomir Micek.

Podczas Kieleckiej Ekologicznej Soboty z Szachami w godz. od 11.00 do 16.00 odbędzie się pierwsza z serii rozgrywek ogólnopolskiego EKO-Logicznego Turnieju Szachowego organizowanego przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

- Uczestnicy będą rywalizować w 4 grupach wiekowych, a poznać szczegóły i zapisać się można zarówno na stronie www.chessarbiter.com, jak również kontaktując się z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Celem turnieju jest rywalizacja w słusznym celu. Chcemy w ten sposób pokazać piękno logicznej gry, ale także upowszechnić efektywne działania ekologiczne w obszarze segregacji i właściwego postępowania z elektrycznymi śmieciami - mówi Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Finał ogólnopolskiego turnieju, podobnie, jak ubiegłorocznych rozgrywek, zakończy się w Centrum Geonatura Kielce, gdzie spotkają się najlepsi z najlepszych szachistów.

Poza rzeźbą i szachami na odwiedzających Plac Artystów w sobotę od godziny 11.00 będzie czekało sporo atrakcji. Na stoiskach będzie można zobaczyć ul z recyklingu bębna od pralki, wystawę sztuki Trash Art, przygotowaną przez Natalię Murdzę oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych – organizowanych przez Polski Związek Artystów Plastyków Okręg Kielecki, zagrać w plenerowe szachy Muzeum Zabawek i Zabawy, a także sprawdzić się w partii szachowej z zawodowymi szachistami – figurami, które powstały z recyklingu elektrycznych śmieci. To wydarzenie jest także zapowiedzią I Wielkiej Kieleckiej Zbiórki Elektrycznych Śmieci, która będzie miała miejsce przy pływalniach kieleckiego MOSIRu „Jurajska” i „Foka” 19 maja. 

Jednocześnie w centrum miasta pojawi się czerwony pojemnik, który ustawi Fundacja Odzyskaj Środowisko, a będzie on przeznaczony do zbiórki małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jest to kontynuacja i przypomnienie projektu Elektryczne Śmieci, który od kilku miesięcy działa w Kielcach i służy mieszkańcom Kielc.

Powrót na początek strony