Wystawa, spacer i pielgrzymka w rocznicę Zagłady Żydów kieleckich

W ramach upamiętnienia 81. rocznicy Zagłady kieleckich Żydów, w środę, 23 sierpnia, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na spacer miejski po tej części Kielc, która od kwietnia 1941 do sierpnia 1942 była gettem: więzieniem o strasznych warunkach dla ok. 27 tysięcy Żydów z Kielc i innych miejscowości, a dla większości także ostatnim miejscem zamieszkania przed zamordowaniem na terenie Kielc lub w obozie.

Prowadzący spacer Piotr Świerczyński opowie o tym, jakich wydarzeń świadkami były istniejące do dziś kieleckie budynki i ulice. Początek o 17.00 przy Ławeczce Karskiego na ulicy Sienkiewicza.

Natomiast w niedzielę, 27 sierpnia Stowarzyszenie zaprasza do udziału w kolejnej Pielgrzymce Pamięci do miejsca zagłady Żydów z kieleckiego getta – byłego niemieckiego obozu śmierci w Treblince. Koszt uczestnictwa wynosi 30 zł. W drodze do Treblinki uczestnicy wyjazdu zwiedzą synagogę im. Małżonków Nożyków w Warszawie z rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Zapisy na stronie www.jankarski.org.pl/pielgrzymka.

W związku z obchodami 81. rocznicy Zagłady Żydów z kieleckiego getta, do 30 września br. na Placu Artystów prezentowana jest wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowana przez waszyngtońskie The United State's Holocaust Memorial Museum.

Wystawa poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa?

Wystawę przygotowano na podstawie czasowej wystawy prezentowanej w waszyngtońskim United States Holocaust Memorial Museum z okazji dwudziestolecia instytucji. Patronat nad wystawą objął Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce.

Powrót na początek strony