Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na dwa wydarzenia poświęcone historii kieleckiej społeczności żydowskiej. W niedzielę 5 listopada odbędzie się spacer po Cmentarzu Żydowskim oraz zwiedzanie Domu Modlitwy Herszla Zagajskiego. Swoją wiedzą i pasją podzielą się Krzysztof Myśliński oraz Piotr Świerczyński.
Cmentarz Żydowski w Kielcach jest miejscem o bogatej historii i głębokim znaczeniu kulturowym, które warto poznać i docenić. Podczas spaceru zainteresowani dowiedzą się o historii kieleckiej społeczności żydowskiej, o znaczeniu cmentarza w kulturze żydowskiej oraz o ważnych postaciach związanych z tym miejscem. To doskonała okazja, by poznać historię miasta Kielce i jej wielokulturowy charakter.
Dom modlitwy Herszla Zagajskiego, mieszczący się przy ul. Słowackiego 3 w Kielcach, stanowi ważny element dziedzictwa kulturalnego miasta. Został wzniesiony w 1922 roku z inicjatywy Herszla Zagajskiego, jednego z najważniejszych przedsiębiorców w historii Kielc.
Ten zabytkowy budynek jest jedynym zachowanym domem modlitwy w Kielcach i ma powierzchnię 54 metrów kwadratowych, mogący pomieścić jednocześnie 80 osób. Miejsce to zostało odtworzone w skali 1:1. Na jego ścianach znajdują się najlepiej zachowane fragmenty oryginalnych, cennych polichromii, które zostały starannie odrestaurowane. Pozostałe malowidła zostały wiernie odtworzone, a patrząc pod odpowiednim kątem, można rozpoznać oryginalne fragmenty po innej strukturze farb. Obecnie budynek znajduje się przy ul. Dzikiej, w pobliżu Cmentarza Żydowskiego na Pakoszu.
Budynek przy ul. Słowackiego przez wiele lat niszczał, a podczas odbudowy zachowano tylko najlepiej zachowane i niezagrzybione elementy. Na posadzce i przy wejściu na babiniec wykorzystano część oryginalnych cegieł. Balustrada i stalowe podpory z końca XIX wieku, na których opiera się babiniec, zostały przeniesione z ul. Słowackiego.