Premiera spektaklu KTT „BALLADY. MICKIEWICZ – wyprawa na duchy wschodnie”

Scena ze spektaklu KTT „BALLADY. MICKIEWICZ – wyprawa na duchy wschodnie”
zdj. Bartosz Kruk

16 grudnia 2022 roku na dużej scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbędzie się premiera baletu „BALLADY. MICKIEWICZ – wyprawa na duchy wschodnie" w choreografii Elżbiety Pańtak i Antoniny Kaminskiej. Spektakl powstał wokół dzieła Adam Mickiewicza pt. „Ballady i romanse", które nawiązują swoją treścią do tematu patriotyzmu i tożsamości narodowej.

Mniej popularne wątki „ballad" jak bójki, pojedynki, czy aspekty militarne to tematy, które zostaną wykorzystane choreograficznie przez artystów Kieleckiego Teatru tańca w choreografii uznanej twórczyni Elżbiety Pańtak oraz drugiego choreografa młodego pokolenia – Antoniny Kaminskiej (uchodźczyni wojenna z Odessy, Ukraina).

Koncept posiada pogłębiony aspekt społeczny i odnoszący się do aktualnych wydarzeń za wschodnią granicą. Do udziału w spektaklu oprócz muzyki „na żywo" wykonanej przez zespół muzyczny „Trzy Dni Póżniej" zaprosi orkiestrę dętą Straży Pożarnej z Krasocina, która także wykona kilka specjalnie zaaranżowanych współcześnie utworów będących akompaniamentem do baletu współczesnego. Ten nowatorski pomysł stworzy podwójny wymiar utworu w duchu tradycji wojskowej i współczesnym rozumieniu sztuki tańca.

Rezultatem zadania będzie pokazanie, jak na współczesną twórczość oddziałuje tradycja. To właśnie dzięki wątkom militarnym wydobytym z „Ballad i romansów", zbudujemy most pomiędzy tradycją a współczesnością. Tradycja stanie się niejako dyskursem na temat patriotyzmu i tożsamości narodowej, tematów tak ważnych dla realizatorów spektaklu zwłaszcza w kontekście wydarzeń za wschodnią granicą Polski.

Realizatorzy:

Reżyseria, dramaturgia, dialogi, reżyseria światła, przestrzeń plastyczna, kostiumy: Grzegorz Pańtak

Scenariusz choreograficzny: Elżbieta Pańtak

Choreografia: Elżbieta Pańtak, Antonina Kaminska

Muzyka: Joanna Piwowar-Antosiewicz, Marek Tercz

Projekcje multimedialne: Tadeusz Nowakowski

Występują:

Zespół artystyczny Kieleckiego Teatru Tańca

Aktorzy Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach im. Stefana Karskiego: Michał Wilk, Zdzisław Reczyński, Andrzej Sielski

Marek Tercz – śpiew

Zespół muzyczny „Trzy Dni Później": Marta Groffik-Perchel, Marta Piwowar-Wierzbicka, Jakub Mitoraj, Maciej Zakrzewski

Orkiestra Dęta Straży Pożarnej w Krasocinie | Leopold Kwapisz – Kapelmistrz

Malowanie kostiumów – Iryna Mozer

Współpraca: Teatr Lalki i Aktora Kubuś im. Stefana Karskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Powrót na początek strony