Sposób na ekologiczny transport

Ustawa o elektromobilności nakłada na samorządy obowiązek udziału pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów już od 1 stycznia 2022 roku. Co ważne przepisy mówią również o podmiotach, które na zlecenie samorządu będą wykonywać zadania publiczne. Do spełnienia wymogów ustawy przygotowuje się zarówno Miasto Kielce, jak i m.in. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, które na zlecenie miasta zajmuje się pielęgnacją i utrzymaniem terenów zielonych.

 

Ustawa o elektromobilności nakłada na samorządy obowiązek udziału pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów już od 1 stycznia 2022 roku. Do spełnienia nowych przepisów przygotowuje się również Miasto Kielce. Od nowego roku, według ustawy, w swoim taborze będzie musiało posiadać co najmniej 10% samochodów napędzanych energią elektryczną.

- Obecnie Miasto Kielce posiada ponad 70 aut. Przygotowujemy się na wejście w życie ustawy o elektromobilności i planujemy na przyszły rok zakup samochodów elektrycznych. Jeśli będzie taka możliwość, chcielibyśmy jednak skorzystać z ministerialnego wsparcia - mówi Prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Co ważne przepisy zawarte w ustawie o elektromobilności mówią nie tylko o samych jednostkach samorządu terytorialnego. Również podmioty, które na zlecenie samorządu będą wykonywać zadania publiczne są zobowiązane do posiadania w swojej flocie aut elektrycznych.

- Takie podmioty docelowo mają osiągnąć 30 procent swojej floty i mają być to auta elektryczne, ale oczywiście te pułapy będą osiągane progowo, z roku na rok - przekonuje Aneta Boroń, p.o. dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.

Do spełnienia wymogów ustawy przygotowuje się Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Flota Zieleni Miejskiej wzbogaciła się o dwa pojazdy marki Renault Kangoo. Oba auta wyposażone są w akumulatory o mocy 22kW, a ich zasięg na pełnym ładowaniu to ok. 140 km. Samochody elektryczne, ze względu na brak spalin, nie zwiększają zanieczyszczenia powietrza w mieście. To również wymierne korzyści finansowe dla Spółki pod względem eksploatacji pojazdu, części pojazdu i zużycia paliwa. 

- Elektryczne Renaulty Kangoo Z.E. co dzień wykorzystywane są przede wszystkim przez pracowników Zakładu Zieleni Miejskiej oraz Zakładu Robót Drogowych - informuje Wojciech Ziach, członek zarządu RPZiUK.

Ładowanie akumulatora pojazdów zakupionych przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych zajmuje ok. 6-8 h. Na terenie bazy, przy ul. Sandomierskiej utworzono dla nich specjalne miejsca do ładowania.

Powrót na początek strony