Spotkania dla najmłodszych w kieleckim spodku

Ponad 550 dzieci uczestniczyło w jesiennej edycji warsztatów z cyklu „Czym skorupka za młodu nasiąknie", organizowanych w Punkcie Promocji Kielc. Od 12 października, w zajęciach wzięły udział przedszkolaki z 26 grup, z 14 placówek samorządowych i niepublicznych. Były to dzieci z Kielc i regionu świętokrzyskiego, ale także przebywające czasowo w naszym mieście dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy.

W ostatnich w tym roku zajęciach wzięły udział pięcio i sześciolatki z Niepublicznego Przedszkola „U Dominikanek" w Kielcach. - Uważam te zajęcia za bardzo wartościowe, bo każdy przecież powinien znać swoją „Małą Ojczyznę" - podsumowała Magdalena Rojek, nauczycielka w przedszkolu. - Dzieci były bardzo zadowolone. Książeczki, które dostały będą czytane i w przedszkolu, i w domach. Dziękujemy - dodała.

Warsztaty, których celem jest zaszczepienie w młodych mieszkańcach naszego miasta miłości do swojej „Małej Ojczyzny" oraz promocja Kielc, obejmują dzieci w wieku 3-6 lat i składają się każdorazowo z trzech modułów. - Najpierw pokazujemy dzieciom bajkowe ilustracje prezentujące kieleckie atrakcje, a później mogą zobaczyć zdjęcie danego obiektu. Mogą zgadywać, przypominać sobie miejsca, w których być może były z rodzicami czy z grupą przedszkolną. Dla wielu z nich to miejsca znane, inne widzą je po raz pierwszy - wyjaśnia Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej kieleckiego ratusza.

Po opowieści o mieście, jego atrakcjach i symbolach jest czas na zajęcia plastyczne, w trakcie których najmłodsi w 3-4 osobowych zespołach malują specjalnie przygotowane kolorowanki z hasłem do odgadnięcia. A później czeka je wycieczka po zakamarkach Dworca Autobusowego, większość grup odwiedza także Poczytalnię na dVoRcu - Mediatekę. - To atrakcja dla najmłodszych, ale też dla nauczycieli, bowiem wiele osób wciąż nie wie, jak po modernizacji wygląda słynne „Kieleckie UFO" - mówi  Adam Rzadkowski prowadzący zajęcia w Punkcie Promocji Kielc. Na zakończenie zajęć ich uczestnicy otrzymują książeczki "Kieleckie abecadło" lub inne upominki edukacyjne.

Projekt "Czym skorupka za młodu nasiąknie" jest realizowany przez Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej UM Kielce.

Powrót na początek strony