Spotkania w ramach Roku Żydowskiego Dziedzictwa Kielc

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na kwietniowe spotkania w ramach Roku Żydowskiego Dziedzictwa Kielc oraz Pamięci o Ofiarach Kieleckiego Getta.

Spotkania odbędą się w Kamienicy przy ul. Planty 7 w Kielcach.

W piątek, 22 kwietnia, o godz. 17.00 odbędzie się pokaz filmu „Dowód tożsamości” oraz spotkanie z jego twórcą, Mikołajem Grynbergiem. To debiut reżyserski wybitnego pisarza, reportera i fotografa. Jest to zapis poruszających rozmów z przedstawicielami różnych pokoleń polskich Żydów. Jak czują się we współczesnej Polsce? Co ich boli? O czym marzą? Jak ewoluuje pamięć o zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków?

Mikołaj Grynberg - psycholog, fotografik, reżyser, autor książek: „Ocaleni z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz”, „Księga Wyjścia”, „Poufne”.

We wtorek, 26 kwietnia, o godz. 18.00 stowarzyszenie będzie gościć Konstantego Geberta. Tematem będzie książka „Ostateczne rozwiązania: Ludobójcy i ich dzieło”. Jest to publikacja, w której pisarz analizuje historie ludobójstwa ostatnich 120 lat. W kręgu jego zainteresowań znajdują się mordy cesarskich Niemców na rdzennych mieszkańcach Namibii, ludobójstwo Ormian oraz dokonujące się obecnie niwelowanie Ujgurów w Chinach. Autor zadaje pytania przede wszystkim o źródła oraz konsekwencje okrutnych mordów. Zastanawia się także, czy można je powstrzymać. Gebert udowadnia tezę, iż ludobójstwo w historii Europy nie było jednorazowym aktem. Książka skłania do refleksji i pozwala dojść do wstrząsających wniosków, iż jednym z największych zagrożeń dla człowieka jest drugi człowiek.

Konstanty Gebert - dziennikarz, tłumacz i pisarz, znawca tematyki izraelskiej. Pod pseudonimem „Dawid Warszawski” publikuje komentarze i felietony w „Gazecie Wyborczej”. Jest autorem m. in. książek „Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela” oraz „Wojna czterdziestoletnia”.

W środę, 27 kwietnia, o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Anną Bikont wokół książki „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. Książka to reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie. Prowadzone z przenikliwością znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojnia i burzy pozornie oczywistą ocenę wyborów życiowych ocalałych.

Anna Bikont - dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. W 2012 wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, którą Europejską Nagrodą Książkową i amerykańską nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holocaustu (National Jewish Book Award). Wydała w 2017 roku biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, która otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w 2019 biografię Jacka Kuronia, „Jacek” (współautorka Helena Łuczywo).

Powrót na początek strony