Spotkanie i spacer integracyjny dla gości z Ukrainy

W poniedziałek, 16 maja odbył się Spacer Integracyjny po Kielcach organizowany przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego oraz Urząd Miasta Kielce we współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja Europa Wschód.

Uchodźcy z Ukrainy przebywający w naszym mieście spotkali się w Sali Konferencyjnej im. Stefana Artwińskiego z dyr. Kancelarii Prezydenta Sławomirem Stachurą, kierownikiem Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Iwoną Sabat, pełnomocnikiem prezydenta Kielc do spraw działań miasta na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy Katarzyną Perdzyńską-Zarzeczny i dyr. Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Małgorzatą Wilk-Grzywną. Udział w spotkaniu wziął także Jakub Juszyński, kielecki blogger i wykładowca UJK, znany z organizacji spacerów po Kielcach.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Kielce goście z Ukrainy mogli posłuchać m.in. o pomocy organizowanej na terenie Miasta Kielce dla uchodźców, o walorach turystycznych Kielc oraz regionu świętokrzyskiego.

- Cieszymy się, że jesteście Państwo z nami, bo bardzo zależy nam, abyście w Kielcach czuli się jak w domu. Zapraszamy do brania udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych w Kielcach. Życzę jednocześnie, aby ten trudny czas jak najszybciej się skończył i będziecie Państwo mogli jak bezpiecznie wrócić do Waszych bliskich – mówił dyr. Sławomir Stachura.

- Już 27 maja zapraszamy wszystkich na pikniki rodzinne na osiedlach Barwinek i Ślichowice organizowane w ramach Dnia Samorządu Terytorialnego. Jesteśmy również do Państwa dyspozycji w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym, gdzie obecnie mieści się Całodobowy Punkt Skoordynowanej Pomocy dla Cudzoziemców – opowiadała Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce.

Dyrektor ROTWŚ Małgorzata Wilk-Grzywna zachęcała do wykorzystywania turystyki jako sposobu na oderwanie się od trudnych przeżyć i zapewniła, że poniedziałkowy Spacer Integracyjny był pierwszym wydarzeniem z planowanego cyklu spotkań.

Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw działań miasta na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy, opowiadała o charakterystycznych miejscach i symbolach Kielc.

Uczestnicy spaceru odwiedzili w poniedziałek Plac św. Wojciecha, Wzgórze Zamkowe, Rynek, Kadzielnię i Centrum Geoedukacji na Wietrzni. Po naszym mieście gości oprowadził Jakub Juszyński, kielecki blogger.

Wydarzenie odbyło się w ramach promocji Miasta Kielce, jako efekt współpracy ROT WŚ i UM Kielce przy prowadzeniu Punktu Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym.