Spotkanie samorządowców z ukraińskim wiceministrem rozwoju regionalnego

Prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz zaprosił włodarzy polskich miast na spotkanie z wiceministrem rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy Wiaczesławem Nehodą, realizatorem procesu decentralizacji w tym kraju.

Spotkanie odbyło się w gmachu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie w sali im. Grażyny Gęsickiej. Miasto Kielce reprezentowali zastępca Prezydenta Kielc, Bożena Szczypiór oraz dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura.

Wiaczesław Nehoda, który od 2014 roku jest wiceministrem rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy (nazwa resortu ulegała w międzyczasie zmianom), jest głównym autorem procesu decentralizacji tego kraju. Wcześniej, w latach 1990-98, był merem Tarnopola, działał też aktywnie w Związku Miast Ukrainy.

Decentralizacja pomaga w prowadzeniu walki z Rosjanami. Ogromną rolę odgrywają właśnie samorządy poszczególnych miast Ukrainy. Tak jest np. w przypadku Kijowa, ale też w innych miastach, jak Mariupol, Charków czy Odessa - przekonywał minister Nehoda.

Jak przypomina ZMP w komunikacie, reforma decentralizacyjna Ukrainy została rozpoczęta w 2015 roku przez rząd byłego burmistrza Winnicy, Wołodymyra Hrojsmana, a zakończona przed wyborami samorządowymi w październiku 2020 r., które odbyły już w nowym podziale administracyjnym. Polski przykład był dla Ukrainy jedną z inspiracji, a polscy eksperci – doradcami w I fazie przygotowań.

„Jeszcze niedawno powiedzielibyśmy, że z doświadczenia polskiego wiemy, jak ważna jest prawdziwa decentralizacja. Dziś mówimy więcej: dzięki decentralizacji, upodmiotowieniu i wzmocnieniu społeczności lokalnych Ukraina jeszcze lepiej broni się przed brutalną agresją hordy najeźdźców, których wodzom wydaje się, że mogą decydować o losach innych narodów. Polskie miasta od 24 lutego br. okazują ukraińskim partnerom, Przyjaciołom, wielkie wsparcie. Czynią to przede wszystkim sami mieszkańcy i ich organizacje obywatelskie. Władze polskich miast pozostają w stałym kontakcie z miastami partnerskimi: ślą pomoc humanitarną, materialną i finansową. Podejmują się koordynacji wsparcia kierowanego z innych miast Europy. Przyjmują uchodźców wojennych. Po czterdziestu z górą latach ożyła polska solidarność – tym razem w wymiarze międzynarodowym” – czytamy w zaproszeniu na spotkanie wystosowanym przez prezesa ZMP Zygmunta Frankiewicza.

Dzień po spotkaniu w MFiPR, 27 maja czyli w święto polskiego samorządu terytorialnego, Wiaczesław Nehoda odbierze w Łodzi Nagrodę im. Prof. Jerzego Regulskiego przyznaną mu przez Radę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

„Powitajmy go dzień wcześniej w Warszawie, potwierdzając nasze wsparcie dla samorządowej Ukrainy. Przekażmy za jego pośrednictwem wyrazy wsparcia i solidarności samorządowcom Ukrainy” – napisał Zygmunt Frankiewicz w zaproszeniu do samorządowców.