Spotkanie ze sztuką sakralną

Różańce, modlitewniki, ogromy wybór obrazów i ikon. 22. edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO rozpoczęła się w Targach Kielce. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa i konferencja poświęcona ikonom oraz spotkania z muzykami. Kieleckie święto branży sakralnej potrwa od 27 do 29 września.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie Targów Kielce: www.sacroexpo.pl

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania z malarstwem, rzeźbą, rzemiosłem i architekturą. Swój udział w tegorocznej, 22. edycji Wystawy Sacroexpo, zadeklarowało ponad 180 firm z 8 krajów: Polski, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Włoch, Chorwacji i Hiszpanii.

 

Wszystko dla kościoła i nie tylko

Na targach branży sakralnej będzie można zapoznać się m.in przedmiotami liturgicznymi, niepowtarzalnymi wyrobami artystycznymi oraz pełnym wachlarzem wydawnictw religijnych. Podczas wydarzenia będzie można nie tylko sprawdzić funkcjonalność m.in. cyfrowych i mechanicznych organów kościelnych, ale także podziwiać unikatowe ikony, obrazy religijne i reprodukcje dzieł sztuki chrześcijańskiej. Na stoiskach nie zabraknie wyjątkowych propozycji książkowych poświęconych beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wśród eksponatów znajdą się również te, które okazały się niezbędne kościołowi w czasie pandemii. Mowa o bezgotówkowych ofiaromatach i datkomatach (dzięki którym można wesprzeć dowolny cel charytatywny w m.in. siedzibie swojej firmy) oraz bezdotykowych kropielnicach.

Wystawcy zaprezentują najnowsze technologie i rozwiązania wykorzystywane w budownictwie, architekturze i podczas rewitalizacji obiektów sakralnych. Jak co roku, na zwiedzających czekać będą różańce, modlitewniki, figurki i obrazki. Jedną z nowości zaprezentowanych podczas SACROEXPO będzie m.in. unikatowy Hełm Rzymskiego Legionisty znajdujący się w zbiorach galerii PRIMA PORTA Antiquities.  

 

Wydarzenia towarzyszące

Uczestnicy targów będą mogli m.in. zapoznać się z twórczością Khrystyny Kvyk – ukraińskiej przedstawicielki nowoczesnej szkoły pisania ikon i nauczycielki sztuk pięknych.

Drugiego dnia targów odbędzie się konferencja pn. „O ikonie wczoraj i dziś” organizowana przez Centrum Duszpasterskie Wesoła 54.

Wśród Wystawców pojawią się również goście specjalni. Na stoisku z organami Viscount będzie można zobaczyć na żywo występ Krzysztofa Tomaszewskiego – artysty, który potrafi grać jednocześnie na trąbce oraz na organach. W drugim dniu targów pojawi się Tomasz Kalisz - wykładowca, kompozytor i koncertujący organista.

 

Przez sztukę do Boga – medal Per Artem Ad Deum

Niezmiennie od 2005 roku podczas targów SACROEXPO, medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, których działalność ma ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i sztuki. Do ich grona dołączy w tym roku znakomity polski poeta – Ernest Bryll.

Papieska Rada ds. Kultury, utworzona została w 1982 r. z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II, a Targi Kielce to jedyne miejsce na świecie, gdzie przyznawane jest to zaszczytne wyróżnienie, które otrzymało już 29. laureatów, w tym m.in. Ennio Morricone, Krzysztofa Zanussiego i Krzysztof Penderecki. 

 

Program Targów SACROEXPO

Powrót na początek strony