„Starte z powierzchni Ziemi”. Wystawa w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie

Wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór wzięła udział w wernisażu wystawy „Starte z powierzchni Ziemi”, która uczciła drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Wydarzenie to wspólna inicjatywa Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach oraz kieleckiego Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód.

Na wystawie można zobaczyć 20 fotografii ukazujących ukraińskie miasta-widma. To miejscowości do niedawna tętniące życiem, dziś doszczętnie zniszczone w wyniku działań wojennych. Zdjęcia wykonano na terenie obwodów ługańskiego, donieckiego, slobożańskiego i w południowej Ukrainie. Tematyczne banery zaś skupiają uwagę na zniszczonych niekiedy w stu procentach miastach i wsiach, wśród nich są m.in. Popasna, Maryinka, Soledar, Bakhmut.

Materiały dostarczyli fotografowie wojskowi czy korespondenci ukraińskich mediów. Pomysłodawczynią wystawy jest kijowska dziennikarka i wolontariuszka SIEW Liudmyla Yurchenko. Przygotowanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy, obwodów wojskowych w Ługańsku, Doniecku, Mikołajowie, Chersoniu i Charkowie. Polską wersję przygotowało Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód.

Wystawa będzie dostępna do 9 kwietnia w Galerii Sztuki „Okrąglak” w godzinach pracy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Powrót na początek strony