Startują zmagania najlepszych psów tropiących na świecie. Finał mistrzostw w Kielcach

Najlepsze psy tropiące na świecie rywalizować będą w malowniczych okolicach Gór Świętokrzyskich, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Bałtowa. 27. Mistrzostwa Świata w Tropieniu Sportowym Psów rozpoczną się 11 października, a ich zakończenie oraz wręczenie pucharów odbędzie się w Kielcach, 16 października.

Po raz pierwszy w Polsce, aż 30 ekip z całego świata, m.in. USA, Kanady, Izraela, Ukrainy oraz Polski przystąpi do zawodów, których organizatorem jest Związek Kynologiczny w Polsce oddział Lublin oraz Grupa Szkoleniowa Psów Lublin. Partnerami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta Kielce oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

- Cieszę się, że województwo świętokrzyskie jest współorganizatorem tego ciekawego wydarzenia. To pokazuje, że nasz region jest idealnym miejsce do przeprowadzania tego typu imprez, co podnosi nasz potencjał turystyczny w zakresie turystyki aktywnej. Życzę udanych startów – powiedział marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

- Mistrzostwa Świata w Tropieniu Sportowym Psów są znakomitą promocją miasta i regionu jako miejsca przyjaznego dla zwierząt. Dla miłośników psów będzie to okazja do obserwowania sportowej rywalizacji, w której liczą się nie tylko niezwykłe umiejętności zwierzęcia, ale również współpraca z człowiekiem. Finał wydarzenia połączony z pochodem odbędzie się w Kielcach, co będzie dodatkową atrakcją dla wszystkich mieszkańców i turystów – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

– Myślę, że te mistrzostwa utrwalą wizerunek województwa świętokrzyskiego jako miejsca przyjaznego turystom ze zwierzętami. Wydarzenie pozwoliło nam na zaktualizowanie bazy obiektów, które są przystosowane do przyjmowania gości podróżujących z czworonogami – dodał Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Rywalizacja w terenie i finał w Kielcach

Zawody rozpoczną się we wtorek, 11 października w Wólce Milanowskiej. Rywalizacja najlepszych psów tropiących odbędzie się w dniach 12-15 października na terenach okolic Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Bałtowa. Zakończenie oraz wręczenie pucharów odbędzie się w Kielcach 16 października. Tego dnia o godzinie 14.30 zawodnicy ze swoimi czworonogami przejdą spod stadionu lekkoatletycznego na dawny stadion Korony Kielce (ul. Szczepaniaka), gdzie odbędzie się dekoracja.

Na czym polegają konkurencje?

Zawody polegają na tropieniu z psami użytkowymi. Psy po kilku godzinach idą tropem człowieka tzw. deptacza, który układa ślad o różnych kształtach z kilkoma zakrętami oraz śladami zwodniczymi. Po kilku godzinach startujący zawodnik z psem tropiącym idzie po tym śladzie, a sędzia ocenia, który pies najlepiej tropi i za to otrzymuje się punkty.

– Najczęściej używane psy w tych konkurencjach to owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie, ale występują także inne rasy. Są one członkami naszych rodzin. Tropimy i pracujemy z nimi tak długo jak tego chcą, a potem przechodzą na emeryturę i najczęściej trafiają do służb poszukiwawczo-ratowniczych, gdzie szukają osób pod gruzami – mówi Grzegorz Bednarski, wiceprzewodniczący podkomisji psów towarzysko-tropiących Głównej Komisji Szkoleń Psów Związku Kynologicznego w Polsce.

– Bardzo dziękuję marszałkowi województwa i prezydentowi Kielc, a także świętokrzyskim rolnikom za pomoc. Do zorganizowania zawodów potrzebowaliśmy ogromnej przestrzeni, ponieważ konkurencje będą rozgrywane głównie na polach. Województwo świętokrzyskie jest bardzo gościnne. Ceremonia otwarcia Mistrzostw odbędzie się w Wólce Milanowskiej, a podsumowaniem mistrzostw będzie uroczyste zakończenie zawodów w Kielcach z przemarszem, flagami i organistą. Serdecznie wszystkich zapraszamy – dodał Sławomir Znak, przewodniczący podkomisji psów towarzysko-tropiących Głównej Komisji Szkoleń Psów Związku Kynologicznego w Polsce.