Stop dewastacji. Kolorowe ławeczki wybrali kielczanie

Mieszkańcy Kielc rok temu zdecydowali, że w ramach jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego w mieście powstaną miejsca wypoczynku, a każde będzie się składać z kolorowej ławki, stojaka na rowery, kosza do segregacji odpadów z podziałem na cztery frakcje i miski na wodę dla zwierząt. Zgodnie z jego założeniami, teren pod ławką miał zostać wyłożony kostką, a wokół posadzone miały być krzewy. Za projektem zagłosowało 1294 osób.

Pierwotnie planowano montaż 20 zestawów, ale w kilku przypadkach lokalizacje wskazane przez wnioskodawcę znajdują się na terenach będących poza zarządem Gminy Kielce. Dlatego ławeczek będzie 15, a łączna wartość wykonania wszystkich miejsc wypoczynku wyniosła ponad 94 tysiące złotych.

Pomysł kolorowych ławek od początku wzbudzał jednak kontrowersje, miał swoich zwolenników i przeciwników.

Na początku grudnia 2020 roku Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach rozpoczęło instalowanie ławek. Niestety, nowe elementy miejskiego krajobrazu nie przetrwały długo. Już pierwszej nocy po montażu, na jednej z nowych kolorowych ławek pojawiły się wulgarne napisy, kolejne zostały zdewastowane, a inne przemalowane.

Kielecka Straż Miejska w Wigilię, 24 grudnia poinformowała, że w godzinach nocnych na gorącym uczynku złapano dwóch mężczyzn, którzy przy Urzędzie Wojewódzkim zdewastowali oparcie ławeczki i wrzucili je do Silnicy. Wandali, którzy byli pod wpływem alkoholu, udało się ująć dzięki sprawnej akcji strażników miejskich i wykorzystaniu działającej on-line kamery mobilnej.

 

W związku z tymi bulwersującymi wydarzeniami prezydent Kielc, Bogdan Wenta postanowił zająć stanowisko w tej sprawie:

 

„Nasze miasto to wspólne dobro, o które każdy z nas powinien dbać. Dlatego z głębokim smutkiem przyjmuję wiadomości o dewastacji obiektów miejskich, w tym tych zrealizowanych dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Wszystkie działania podejmowane przez nas w Kielcach mają służyć mieszkańcom. Te wybrane głosami większości powinny być cenione szczególnie, a rolą samorządu jest realizowanie wskazanych przez kielczan projektów.

Zdecydowanie potępiam każdy akt wandalizmu dokonywanego w mieście. Ofiarą agresji chuliganów padają w ostatnich dniach miejsca wypoczynku - tęczowe ławeczki. Wcześniej niszczone było miejsce do grillowania na Osiedlu Bocianek czy strefa relaksu w Dolinie Silnicy. Tymczasem obie te inwestycje również udało się zrealizować dzięki licznemu poparciu mieszkańców w głosowaniu - pierwszą przy okazji Budżetu Obywatelskiego, drugą w konkursie Lechstarter.

Miasto Kielce jest otwarte dla wszystkich! Każdy z nas je tworzy i jest odpowiedzialny za jego rozwój i sukces. Nie pozwólmy, aby garstka osób zniweczyła nasze wspólne starania. Wierzę, że nadal będziemy mogli razem pracować na rzecz dobra mieszkańców naszego pięknego miasta. Jednocześnie zapewniam, że służby dokładają wszelkich starań, by sprawcy wandalizmu zostali odnalezieni i ukarani.

Jeszcze raz apeluję o rozwagę i tolerancję. Możemy się różnić, ale powinniśmy żyć razem. Szanujmy się i współpracujmy dla dobra Kielc. Innej drogi nie ma, jeżeli zależy nam na tym, by tworzyć miasto przyjazne do życia dla wszystkich mieszkańców."


Bogdan Wenta
Prezydent Kielc

Powrót na początek strony