Straż Graniczna świętowała rocznicę powstania

Uroczysty apel, złożenie meldunku oraz wręczenie wyróżnień i awansów. W piątek, 26 maja w Kielcach odbyły się uroczyste obchody 32. rocznicy powołania Straży Granicznej i 22. rocznicy sformowania struktur Straży Granicznej w Kielcach. W uroczystości na Placu Wolności uczestniczyli prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura.

Podczas uroczystego apelu złożony został meldunek, odegrano, hymn państwowy oraz podniesiono na maszt flagę państwową. Funkcjonariuszom placówki Straży Granicznej w Kielcach im. płk. Przemysława Nakoniecznikoffa - Klukowskiego wręczono wyróżnienia i awanse. Komendantem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej jest gen bryg. SG Stanisław Laciuga, a Komendantem Placówki Straży Granicznej w Kielcach ppłk SG Daniel Wojtaszkiewicz. W skład Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wchodzi 5 placówek: w Kielcach, w Krakowie-Balicach, w Krakowie, w Zakopanem oraz Placówka Straży Granicznej w Tarnowie.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta otrzymał odznakę Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

- Bardzo dziękuję za to wyjątkowe wyróżnienie. Straż Graniczna to niezwykle odpowiedzialna i potrzebna służba. Życzę Panu Komendantowi, ale przede wszystkim Wam szanowni strażnicy, którzy każdego dnia dbacie o bezpieczeństwo naszych granic, a tym samym nas obywateli, aby służba zawsze dawała Wam wiele satysfakcji, pozwalała na rozwój zawodowy i zawsze spotykała się z uznaniem i szacunkiem obywateli – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta. 

Po wręczeniu wyróżnień i awansów odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej tej formacji. W trakcie trwania uroczystości przygotowane zostało stanowisko ze sprzętem specjalistycznym oraz pojazdami Straży Granicznej i innych zaprzyjaźnionych służb.  

Straż Graniczna rozpoczęła działalność w Kielcach 19 października 2001 roku. Od początku mieści się w obiektach przy ulicy Kusocińskiego, należących do Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Funkcjonariusze zajmują się m.in. nielegalną migracją i przestępczością z udziałem cudzoziemców. Prowadzą także kontrole w lotniczym przejściu granicznym, czyli na lotnisku w Masłowie, które od dnia 1 stycznia 2013 r. funkcjonuje jako dodatkowe lotnicze przejście graniczne, obsługujące niewielką liczbę lotów - głównie samolotów prywatnych.

Powrót na początek strony