Stypendia dla studentów z Winnicy

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

155 studentów z czterech kieleckich uczelni otrzymało decyzję prezydenta Miasta Kielce o przyznanym stypendium dla absolwentów szkół średnich i wyższych z Winnicy na rok akademicki 2017/2018. W uroczystości wręczenia dokumentów na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Kielc, parlamentarzyści, Wicekonsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Prezes Konfederacji Polaków Podola, naczelnik kieleckiej Delegatury IPN, reprezentanci kieleckich instytucji, rektorzy uczelni.  Kielce przyznają tę formę pomocy finansowej od pięciu lat.

 

Wsparcie finansowe w pozytywny sposób wpływa na zainteresowanie winniczan kieleckimi  uczelniami, buduje ich konkurencyjność wobec największych ośrodków akademickich w Polsce. Realizowany przez Miasto Kielce od 2014 roku program jest unikalny w skali całej Polski i stanowi doskonałą inwestycję w rozwój partnerstwa Kielc oraz Winnicy. Miasta w przyszłym roku będą świętować 60-lecie współpracy. Pozyskiwanie studentów z Winnicy jest niezwykle istotne dla przyszłej kooperacji.

 

Warunkiem otrzymania pomocy finansowej jest posiadanie dyplomu ukończenia szkoły średniej lub wyższej w Winnicy oraz kształcenie się na studiach stacjonarnych wybranej uczelni wyższej stolicy regionu świętokrzyskiego. Stypendium, w kwocie 500 złotych, wypłacane będzie przez okres 9 miesięcy nauki, co jest sporym wsparciem dla studentów z Winnicy. Wielu z nich już planuje pozostanie w Kielcach na stałe.

 

Na terenach Winnickiego Okręgu Konsularnego zamieszkuje według szacunku polskiego MSZ około 400 tys. osób polskiego pochodzenia.

Powrót na początek strony