Świąteczna pomoc dla najuboższych dotarła z Kielc do Winnicy

Ponad 300 paczek żywnościowych i 9 ton żywności na paletach trafiło do naszego miasta partnerskiego – Winnicy w Ukrainie. To kolejna pomoc dla Ukraińców walczących z rosyjskim najeźdźcą. „To nie tylko gest solidarności, to szczera chęć udzielenia wsparcia w trudnej sytuacji” – napisał na swoim profilu FB mer Winnicy Siergiej Morgunow.

Przedświąteczną akcję pomocy Miasto Kielce zorganizowało we współpracy z gminami Nowiny, Masłów, Zagnańsk oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach. W przygotowanie transportu z żywnością zaangażowało się Stowarzyszenie Integracja Europa Wschód, które przekazało trzydzieści pakietów żywnościowych. Akcję bardzo aktywnie wsparła Akademicka Szkoła Podstawowa, która dzięki zorganizowanej zbiórce darów, przygotowała kolejne trzydzieści pakietów.

- Wiemy, że z dnia na dzień dramatycznie pogarsza się sytuacja mieszkańców ukraińskich miast. Ciągłe bombardowania powodują braki w dostawie prądu, zimno i wszechogarniający strach. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie kolejnego transportu z darami dla naszych przyjaciół z Winnicy. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia - czas nadziei. Wszystkim Ukraińcom życzę, aby w ich ojczyźnie wreszcie zagościł pokój – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Wielkie pakowanie darów dla najuboższych rodzin z partnerskiego miasta Winnicy rozpoczęło się w Kielcach już 26 listopada. W przygotowanie świątecznych paczek zaangażowali się młodzi wolontariusze z Akademickiej Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Podstawowej nr 25.

- Do Winnicy zostało przekazane 310 paczek żywnościowych oraz 9 ton żywności zapaletowanej. Ukraińskie rodziny przed świętami otrzymają m.in. olej, kaszę gryczaną, kawę, herbatę, cukier, sól, konserwy, ryż, makaron, dżem, mleko UHT, płatki śniadaniowe i mąkę. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam w niesieniu pomocy, która nadal jest bardzo potrzebna – powiedziała Katarzyna Predzyńska-Zarzeczny, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. działań Miasta na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy.

„Te prezenty od naszego miasta partnerskiego trafią do rodzin, które obecnie najbardziej potrzebują wsparcia socjalnego. Wolontariusze Międzynarodowej Komendy Koordynacji Humanitarnej będą dystrybuować pomoc. Troska Kielczan jest naprawdę wzruszająca. Od pierwszych dni wojny jesteśmy w stałym kontakcie z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą i jego zespołem. Naprawdę czujemy wsparcie całej społeczności” – napisał na swoim profilu FB mer Winnicy Siergiej Morgunow.  

Transport został przygotowany dzięki ogromnemu wsparciu firm: Barlinek, DS Smith, Raben, KrisPal Serwis, Tegeno Sp. z o.o., szkół: Akademicka Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa 25, Szkoła Podstawowa z Ćmińska oraz po raz kolejny Służby Więziennej.  

W transporcie znalazły się także świąteczne rysunki dla dzieci z Ukrainy, przygotowane przez rówieśników z kieleckich przedszkoli. Najmłodsi kielczanie wraz z nauczycielami w ten symboliczny sposób przekazali przede wszystkim życzenia świąteczne i swoje dziecięce wsparcie. 

„Wystarczy spojrzeć na rysunki małych Kielczan, to emocje płynące z serca. Dziękuję Wam Przyjaciele, razem zwyciężymy!” – napisał Siergiej Morgunow.

Tir, który zawiózł kolejny transport pomocy humanitarnej do Winnicy, został zapakowany w Kieleckim Parku Technologicznym.

Powrót na początek strony