Światowa czołówka karateków zawita do Kielc już we wrześniu

Mistrzostwa Świata w Karate Shinkyokushin Seniorów po raz pierwszy odbędą się w Kielcach i w Polsce. We wrześniu gościć będziemy przedstawicieli 103 państw, a walczyć będą zawodnicy z ponad 40. Do Kielc przyjedzie prawie 200 karateków. Przedsmak wydarzeń, jakie czekają nas w Hali Legionów, zaprezentowali na kieleckim Rynku reprezentanci Ukrainy.

Do Kielc przyjedzie w sumie 1 200 osób ze wszystkich 103 krajów należących do WKO. - Będzie kolorowo i będzie się działo. Po mistrzostwach w Kielcach wybrane zostaną nowe władze Światowej Organizacji Karate (World Karate Organization). W Kielcach odbędzie się także seminarium karate, w który weźmie udział 400 osób – poinformował sensei Tomasz Kęćko, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego wydarzenia oraz prezes Kieleckiego Klubu Sportowego Karate.

W konferencji zapowiadającej 7. Mistrzostwa Świata Karate w Kategoriach Wagowych uczestniczył zastępca Prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.  

- To będzie wielkie wydarzenie, to atrakcja dla mieszkańców, turystów i gości, którzy przyjadą zobaczyć zmagania najlepszych karateków świata. Te mistrzostwa utrwalają też wizerunek Kielc, jako miasta związanego ze sportem. Tym bardziej, że mamy wiele klubów związanych ze sportami walki. To także znakomita promocja dla miasta i już dziś serdecznie wszystkich zapraszam do uczestniczenia w tym wydarzeniu i kibicowaniu – powiedział zastępca Prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Miasto Kielce wspiera Mistrzostwa Świata Karate organizacyjnie i finansowo. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Kielc Bogdana Wenty.

– Chciałbym podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które biorą bezpośredni udział w przygotowaniach 7. Mistrzostw Świata Karate w Kategoriach Wagowych. Zacznę od Ministerstwa Sportu i Turystyki, dziękujemy również marszałkowi województwa świętokrzyskiego, wojewodzie świętokrzyskiemu i prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie, dla którego duch walki nie jest obcy – powiedział sensei Tomasz Kęćko, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego wydarzenia oraz prezes Kieleckiego Klubu Sportowego Karate.

Zmagania karateków w Hali Legionów w Kielcach odbędą się w dniach  24 i 25 września, medale będzie walczyć około 200 zawodników. Wśród nich będą także sportowcy z Ukrainy, którzy mimo wojny i trudności w przygotowaniach do mistrzostw, podjęli wyzwanie, ponieważ chcą reprezentować swój kraj na światowej arenie.  

- Po 24 lutego, kiedy zaczęła się wojna, straciliśmy możliwość robienia tego czym zajmowaliśmy się dotychczas. Wszyscy pomagaliśmy żołnierzom i osobom, które zaczęły przybywać ze wschodu Ukrainy.  Nadszedł jednak moment, w którym pomyśleliśmy, że powinniśmy robić też to, co umiemy najlepiej. Ośmiu sportowców otrzymało kwalifikacje na mistrzostwa i naszym zadaniem jest reprezentować Ukrainę. Boimy się o naszych bliskich, którzy tam zostali, ale wiemy, że nasz udział w mistrzostwach świata jest ważny dla naszego kraju i dlatego to robimy – powiedział Ivan Shymkiw, trener reprezentacji Ukrainy.

Powrót na początek strony