Wiadomo, że dzieci lubią misie, a misie lubią dzieci. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Z tej okazji w Muzeum Zabawek i Zabawy odbyły się zajęcia dla grup przedszkolaków z udziałem żywej maskotki pod hasłem - A MISIE nie chce!
Zadaniem dzieci, z udziałem edukatora muzealnego, było zachęcenie niesfornego misia do wspólnej zabawy, aby poprawić jego kondycję fizyczną i samopoczucie. Miś, który powoli szykuje się do snu zimowego, jest nieco ospały, powolny i nie chce mu się bawić. Dlatego dzieci wymyślały dla niego różne atrakcje, ćwiczenia, tańce i aktywności, aby zachęcić misia do wspólnej zabawy.
Przebranie misia zostało wypożyczone z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego, maskotka była wykorzystywana w przedstawieniu Super Piotruś Pan.
Narodziny pluszowego misia
Jedna z historii dotycząca narodzin pluszowego misia dotyczy prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent USA nakazał jego uwolnienie, a całą historię opisano w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, czyli pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całych świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko podbiły też rynek księgarski i filmowy, stając się kultowymi bohaterami bajek. W Wielkiej Brytanii ogromną popularność zyskał Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce Miś Uszatek.
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia.