Miasto Kielce przyłączyło się do międzynarodowej kampanii związanej ze Światowym Dniem Raka Trzustki, który przypada 18 listopada. W geście solidarności z chorymi w tym dniu budynek ratusza został podświetlony na fioletowo.
Celem akcji "Light it Purple" jest podniesienie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów raka trzustki, najbardziej śmiertelnego wśród nowotworów układu pokarmowego.
Objawy raka trzustki nie są specyficzne i mogą oznaczać inne problemy zdrowotne, rak trzustki diagnozowany jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego znajomość czynników ryzyka i świadome ich unikanie, może być kluczem do zapobiegania temu nowotworowi.
Niestety nie mamy badań przesiewowych w kierunku raka trzustki. Każdego dnia 1,358 osób na świecie jest diagnozowanych z powodu tego raka, a 1,277 umiera. Rok od diagnozy przeżywa około 25%. W Polsce rocznie zachorowuje około 3 500 osób.
OBJAWY RAKA TRZUSTKI
• Ból w obrębie jamy brzusznej lub pleców - ból w górnej części brzucha lub w połowie pleców może być spowodowany przez guz, który naciska lub atakuje nerwy lub narządy w pobliżu trzustki. Ból może również powstać, jeśli nowotwór blokuje przewód pokarmowy.
• Problemy trawienne - utrata apetytu lub zmiana nawyków żywieniowych, ochota na inne niż zwykle potrawy, niestrawność i nudność.
• Zmiany w wyglądzie stolca - zwłaszcza tłuszcz w stolcu.
• Nieprawidłowo ciemny mocz.
• Nieplanowana utrata masy ciała w krótkim czasie.
• Zażółcenie skóry i (lub) oczu - ze świądem lub bez, spowodowane nadmiarem bilirubiny (składnika żółci) we krwi. Guz w głowie trzustki może powodować zwężenie przewodu żółciowego i blokować przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego.
• Zapalenie trzustki.
• Niedawno rozpozna cukrzyca - badania sugerują, że nagły początek cukrzycy typu 2. u osób w wieku 50 lat lub starszych może być wczesnym objawem raka trzustki, szczególnie u tych, które mają niski wskaźnik masy ciała (BMI), doświadczają ciągłej utraty masy ciała lub nie mają historii rodzinnej cukrzycy. Nagła zmiana poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę, u których wcześniej występowała dobrze kontrolowana cukrzyca, może być również objawem raka trzustki.
Powyższe objawy powinny zaniepokoić i skłonić do skontaktowania się z lekarzem w celu wykluczenia raka trzustki lub jak najwcześniejszej diagnozy.
Inicjatorem akcji jest fundacja EuropaColon Polska, członek Światowej Koalicji na rzecz Raka Trzustki (WPCC), która jest organizatorem kampanii.