Światowy Dzień Ziemi 2023. Inwestujemy w Planetę

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Ziemi 2023 „Zainwestuj w naszą Planetę”, ma zwrócić uwagę nie tylko na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska, ale również na postępujące zmiany warunków życia człowieka wynikające z degradacji planety Ziemi. Organizowane przez Miasto Kielce z tej okazji wydarzenia będą trwać przez dwa dni – 21 i 22 kwietnia.

Po raz pierwszy w naszym mieście odbędą się warsztaty Mozaika Klimatyczna. Radni Miasta Kielce będą drugimi w Polsce, po parlamentarzystach RP, politykami, którzy wezmą udział w interaktywnych konsultacjach obrazujących przyczyny i konsekwencje zmian klimatu. Wykorzystujące wiedzę grupową zajęcia bazują na kartach przytaczających raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu działającego przy ONZ (IPCC). Ich celem jest podnoszenie świadomości o przyczynach zmian klimatycznych i skutkach, jakie te zmiany niosą dla Ziemi i dla człowieka.

- Dla środowiska i ochrony klimatu bardzo ważne są rozwiązania systemowe. Dlatego warto budować świadomość skutków zmian klimatycznych wśród osób stanowiących prawo, czyli w przypadku Kielc – naszych radnych. Dla takich rozwiązań musimy budować społeczną akceptację i ponadpolityczną zgodę – mówi Agata Wojda, wiceprezydentka Kielc.

Aktywnie w przeciwdziałanie zanieczyszczeniom środowiska i negatywnym zmianom życia na Ziemi włączą się uczniowie kieleckich szkół. W piątek w Parku Dolina Silnicy i w okolicach Zalewu Kieleckiego uczniowie SP nr 11, SP nr 12 oraz SP nr 19 wezmą udział w akcji sprzątania i happeningu. Zbiórka o godz. 10:45 na terenie Przystani Żeglarskiej nad Zalewem Kieleckim. W punkcie zbiórki będą ustawione namioty firm: ENERIS Surowce S.A.,PGO Sp. z o.o. i Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, w których będzie można pobrać rękawiczki, worki, chwytaki i wodę. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy z których jedna grupa będzie sprzątać obszar Doliny Silnicy, natomiast druga teren wokół Zalewu Kieleckiego. Po zakończonej akcji ok. godz. 12:00, zapraszamy wszystkich na spotkanie integracyjne w punkcie początkowej zbiórki przy Przystani Żeglarskiej nad Zalewem Kieleckim. Na miejscu będzie czekał poczęstunek. 

Na osiedlu Na Stoku, w Parku Dolina Silnicy i w innych punktach miasta odbędą się wspólne akcje sadzenia drzew, połączone z edukacją o retencji wody i sposobach na zatrzymanie deszczu w mieście. W SP nr 28 odbędzie się ekopiknik "Święto błękitnej seniorki", SP nr 25 zaplanowała konkursy ekologiczne i quizy wiedzy o Ziemi, SP nr 9 zorganizuje zbiórkę odpadów w Parku Baranowskim, uczniowie SP nr 7 wezmą udział w spotkaniu „Zdrowa Ziemia – zagrożenia płynące ze zmian klimatu”, SP nr 13 w przedstawieniu "Dbaj o Ziemię z baśniowymi ekobohaterami" i obsadzaniu kwiatami terenu wokół szkoły, a uczniowie SP nr 32 przejdą w "Pochodzie ekologicznym w obronie Ziemi". Uczniowie z SP nr 33 wezmą udział w warsztatach na temat śladu wodnego, warsztatach wykonywania toreb ze zużytych koszulek i happeningu osiedlowym. W SP nr 24 zaplanowano "Muzyczny Dzień Ziemi" i lekcje ekologiczne. SP nr 20 zaprosi młodszych uczniów do zasiewu roślin w doniczkach i sprzątania terenu wokół szkoły, a starszych na debatę poświęconą skutkom globalnego ocieplenia. W SP nr 19 będzie konkurs, spacery i zazielenianie szkoły. Do akcji włącza się także SP nr 15, gdzie zaplanowano m.in. pokaz mody ekologicznej. A w SP nr 8 uczniowie poznają przepisy na przysmaki przyjazne planecie.   

W sobotę, 22 kwietnia zapraszamy mieszkańców wraz z pupilami na wybieg dla psów przy ul. Daszyńskiego, gdzie w godz. 11-13 odbędzie się happening Dogs for Planet Earth. Wydarzenie ma na celu promowanie ograniczania spożycia produktów odzwierzęcych.

W tym samym czasie w Instytucie Dizajnu na Wzgórzu Zamkowym podczas warsztatów "Projektowanie dla dzikich mieszkańców" powstaną poidła dla ptaków z udziałem Jacka Wąsińskiego ze Schroniska dla dzikich zwierząt Leśne Pogotowie w Mikołowie. Warsztaty będą poświęcone problemowi małej ilości zieleni w terenach zabudowanych, który skutkuje brakiem schronienia w trakcie upałów, także dla dzikich mieszkańców miast.

dzień ziemi_plakat_page-0001.jpg

Powrót na początek strony