W miejscu historycznych koszar znajdujących się na Stadionie, przed Pomnikiem Artylerzystów odbyły się odchody Święta 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. W uroczystości udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 PALL, prezydentka Kielc Agata Wojda, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach Robert Piwko oraz przedstawiciele wojewody świętokrzyskiego i służb mundurowych.
Obchody święta rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym. Następnie pod Pomnikiem Artylerzystów odbyło się: wciągniecie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu narodowego, odczytanie apelu poległych i oddanie hołdu oficerom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje, salwą honorową. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty.
Danuta Żbikowska, założycielka i prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów zaznaczyła, że w tym roku mija 105. rocznica utworzenia jednostki oraz 15 lat od daty powstania Stowarzyszenia. - Kiedyś było nas dużo, dużo więcej, dziś zaledwie kilka osób. Czas mija nieubłaganie, ale mimo to jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy wspierali nas przez te wszystkie lata i wpierają do dziś. Szczególnie dziękuję Miastu Kielce i pani prezydent Agacie Wojdzie, która wspierała mnie jeszcze, jako rzecznik wojewody, a tym samym pomagała pielęgnować pamięć o kieleckich artylerzystach - mówiła Danuta Żbikowska, córka adiutanta pułku, porucznika Tadeusza Rojka.
Uczestnicy uroczystości zapalili także znicze pod tablicami pamiątkowymi znajdującymi się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Kusocińskiego 51 w Kielcach. Dalsza część obchodów święta odbyła przy ul. Wrzosowej, gdzie upamiętniony jest pierwszy pobyt kieleckich artylerzystów oraz w Kubie Wojskowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce.
Historia 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów (do 31 grudnia 1931 roku 2 Pułku Artylerii Polowej Legionów) sięga 12 czerwca 1919 r. 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów odgrywał dużą rolę w życiu naszego miasta. Patronował Szkole Powszechnej nr 9 na Baranówku, opiekował się kieleckimi harcerzami i młodzieżą szkolną, dbając o jej wychowanie patriotyczne. Organizowane pokazy (m.in. artyleryjskie) zawody sportowe i konkursy hippiczne były wielką atrakcją dla mieszkańców Kielc. Podobnie jak corocznie obchodzone 12 czerwca Święto Pułkowe oraz uroczyste defilady wojskowe odbywające się w czasie wymarszów i powrotów pułku z poligonów. W latach 1931–1936 na potrzeby Pułku, z udziałem władz miasta wybudowano nowoczesne koszary i plac ćwiczeń na Stadionie Leśnym w Kielcach.