Święto Kielc 2018 czas rozpocząć

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Ulica Sienkiewicza, wczesnym popołudniem pełna kielczan i gości tłumnie odwiedzających nasze miasto, to znak, że rozpoczęło się Święto Kielc. Ale już od rana na wszystkich czekała niespodzianka czyli możliwość obejrzenia powstającego u stóp Karczówki Ogrodu Botanicznego. Z okazji skorzystało wielu chętnych i tak naprawdę to wydarzenie można było uznać za inaugurację trzydniowego święta naszego miasta.
Tegorocznemu, z racji obchodów 100. lecia odzyskania niepodległości, towarzyszy hasło”: „Niepodległość! Kielce 1918 – 2018”, a cykl imprez rozpoczęła „Biała Noc”. Jej pierwszym akcentem był wernisaż i rozstrzygnięcie 41 edycji „Przedwiośnia” czyli Interdyscyplinarnego Konkursu Plastyki Województwa Świętokrzyskiego. Ten z racji ilości zgłoszonych prac i ich poziomu był niezwykle interesujący. Równocześnie z „Przedwiośniem” odbyła się prezentacja prac Justyny Kędziory, której ikony stworzone zostały z elementów stanowiących podzespoły komputerowe.
W Muzeum Historii Kielc miała miejsce uroczystość wręczenia nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury w minionym 2017 roku. Przyznano nagrody I, II i III stopnia.
W uroczystości, która odbyła się na dziedzińcu muzeum wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Winnicy i Rady Miasta z merem Sergiejem Morgunowem z małżonką na czele, delegacja „Konfederacji Polaków Podola” oraz grupa Polonii z dalekiej Brazylii.
„Biała Noc” to zawsze okazja, by odwiedzić liczne instytucje kultury, w których znajdziemy wiele cennych i wyjątkowych obiektów muzealnych. Tak było m.in. w Muzeum Laurensa Hammonda, gdzie obok organów obejrzeć można było wiele innych eksponatów, które wyszły spod ręki tego wybitnego amerykańskiego wynalazcy. Muzeum Zabawek i Zabawy, podobnie jak inne placówki, przygotowało równie ciekawy i pełen atrakcji program.
Na ulicy Sienkiewicza nie zabrakło akcentów historycznych, w tym wystawy prezentującej dzieje miasta na przestrzeni wieków. Wykorzystane w niej materiały w postaci dokumentów i fotografii pochodziły ze zbiorów Muzeum Historii Kielc.
Piątek to także kolejny dzień trwającego na ulicy Sienkiewicza Jarmarku Kieleckiego. Na nim w zdecydowanej większości prym wiodła żywność, w tym ta ekologiczna. Szansę na poszerzenie swoich kolekcji mieli także miłośnicy „czarnych krążków”, antyków i in.
A wieczorem w programie imprez odbywających się w wielu punktach miasta znalazły się m.in. wystawy, koncerty oraz organizowana po raz kolejny „Zameczkowa Noc Kabaretowa”.

Powrót na początek strony