Święto Kielc 2022. W piątek zaczynamy wielką trzydniową zabawę

Tradycyjnie w ostatni weekend czerwca mnóstwo atrakcji czekać będzie na mieszkańców, turystów oraz lokalną społeczność ukraińską. W tym roku nie zabraknie stałych punktów programu – Białej Nocy, Największego zespołu rockowego, występów i pokazów popularnonaukowych oraz jarmarku na ulicy Sienkiewicza. Ulicami Kielc przejdą barwne korowody, ludowy i bajkowych postaci. Będziemy też świętować jubileusz 25-lecia współpracy Miasta Kielce z niemieckim Gotha.

24, 25 i 26 czerwca całe Kielce będą bawić się na czterech scenach plenerowych – na Rynku, Placu Artystów, w Parku Miejskim im. S. Staszica oraz przy Domu im. Św. Jana Pawła II na kieleckim Białogonie.

Program tegorocznego Święta Kielc przedstawili podczas konferencji prasowej Prezydent Kielc Bogdan Wenta wraz ze swoim zastępcą Marcinem Chłodnickim oraz Grzegorzem Sowińskim zastępcą dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.  

- Najważniejszym celem Święta Kielc jest dobra zabawa, ale także pokazanie Kielczanom bogatej oferty instytucji miejskich i partnerów wydarzenia, a turystom piękna naszego miasta i cudownej gościnności oraz przychylności jego obywateli. To okazja do spotkań i aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach – mówi Prezydent Kielc Bogdan Wenta.  

Biała noc i nagrody

Tradycyjnie początek Święta Kielc upłynie pod znakiem Białej Nocy. W piątkowe popołudnie i wieczór na bezpłatne zwiedzanie i warsztaty zapraszają miejskie instytucje kultury. Będzie można zobaczyć jak wieczorową porą wygląda Ogród Botaniczny, odwiedzić Centrum Geoedukacji i zajrzeć za kulisy Kieleckiego Teatru Tańca. Na nocne zwiedzanie zaprasza również Muzeum Historii Kielc, Muzeum Zabawek i Zabawy, Wzgórze Zamkowe, Biuro Wystaw Artystycznych i Energetyczne Centrum Nauki. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” proponuje spektakl „Dziady po Białoszewskim”, a w Domu Kultury Zameczek i w Ośrodku „Ziemowit” odbędą się pikniki z konkursami, warsztatami i występami.  

Tego dnia w Kieleckim Centrum Kultury wręczone zostaną nagrody przyznawane przez Prezydenta Miasta Kielce za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za 2021 r. To podziękowanie dla osób, które angażują się w pobudzanie życia kulturalnego naszego miasta. Uroczystość uświetni występ tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca, którzy zaprezentują fragmenty spektaklu „Zobacz jazz”. 

Jubileusz współpracy z Gotha

W sobotę w Domu Środowisk Twórczych z okazji jubileuszu 25-lecia partnerstwa Miasta Kielce z Gotha, miastem w Turyngii w środkowej części Niemiec, zaplanowano Dzień Niemiecki. W programie jest m.in. bezpłatna degustacja lokalnych produktów z Turyngii oraz o 20:30 koncert orkiestry Policji z Gotha. Punkt promocji z naszego partnerskiego miasta będzie przybliżał także mieszkańcom Kielc atrakcje Gotha. Dodatkowo do 3 lipca w Galerii Oranżeria DŚT będzie można oglądać wystawę malarstwa Bettine Schünemann z Gotha.

W sobotę i w niedzielę zapraszamy wszystkich do odwiedzania scen plenerowych – na Rynku, Placu Artystów, w Parku Miejskim i po raz pierwszy w ogrodzie Domu św. Jana Pawła II na kieleckim Białogonie. Wszędzie zaplanowano występy artystyczne. Posłuchamy młodych wykonawców i zespołów folkowych. Gwiazdami tegorocznego Święta będą zespoły Ankh i Łzy.

Podczas pikniku przy ul. Pietraszki 15 na Białogonie wystąpią artyści z Ukrainy. Przeprowadzona będzie także aukcja charytatywna na rzecz pomocy uchodźcom.

Atrakcje dla całych rodzin będą czekać przez dwa dni także wokół scen. Zaplanowano m.in. pokazy popularnonaukowe, prezentacje służb mundurowych, konkursy oraz gry terenowe. Szczegółowy program poniżej.

Świętują też instytucje kultury

Ostatni czerwcowy weekend w kieleckich placówkach wypełnią atrakcje, z których każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Ogród Botaniczny zaprasza na III Święto Róż i do podziwiania królowej kwiatów w pełnym rozkwicie. Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Muzeum Historii Kielc proponują spacer tematyczny i warsztaty związane z tworzeniem Szlaku Architektury Ksawerego Kowalskiego.

Osoby lubiące eksperymenty i ciekawe świata mogą zaglądać do Energetycznego Centrum Nauki KPT i Ogrodu Doświadczeń przy Olszewskiego.

W Instytucie Dizajnu w sobotę odbędzie się finał akcji „Empty Bowls”. Każdą miskę będzie można zakupić na przygotowanym stoisku, wraz z dołączonym do niej smakołykiem. W tym roku IDK pomaga centralnemu punktowi zbiórki i dystrybucji pomocy dla uchodźców z Ukrainy, koordynowanemu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Każdy kto chce mieć fotograficzną pamiątkę ze Święta Kielc 2022 może udać się w okolice Biura Wystaw Artystycznych, gdzie będą przygotowane fotoramki z motywem słynnych obrazów.

Jeden bilet na cały weekend

Zachęcamy wszystkich, którzy wybierają się na Święto Kielc do korzystania z komunikacji miejskiej. Wystarczy w piątek po godz. 20 skasować bilet dobowy. Będzie on ważny do północy z niedzieli na poniedziałek. Przypominamy, że bilety można zakupić m.in. w aplikacjach mobilnych moBILET, mPay, SkyCash, zBiletem lub za odliczoną gotówkę w biletomatach.

W sobotę zostanie uruchomiona także specjalna bezpłatna linia. Autobusami oznaczonymi literą „P” będzie można dojechać z Dworca Autobusowego do pętli autobusowej przy ulicy Pietraszki (Białogon). 

Program Święta Kielc 2022

Piątek, 24 czerwca

Kieleckie Centrum Kultury

godz. 18 – wręczenie Nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury, występ Kieleckiego Teatru Tańca - fragmenty ze spektaklu "Zobacz Jazz".  

Scena na Rynku, Kieleckie Centrum Kultury. 

godz. 19 – Koncert Jacka Kawalca z orkiestrą – największe przeboje Joe Cockera. 

godz. 21 – pokaz filmowy – kino plenerowe.

Zalew Kielecki od ul. Zagnańskiej, Spółdzielnia Socjalna Tropem Przygody

godz. 18-23 - „Wianki Kieleckie - Noc Świętojańska 2022”. W programie występ orkiestry dętej, pokaz ognia, gry i zabawy integracyjne, zawody sportowe, występy artystyczne.

Biała Noc w instytucjach Kultury

Od godz. 17 – DK Zameczek, OK Ziemowit, Kielecki Teatr Tańca, Biuro Wystaw Artystycznych, Teatr Lalki i Aktora ”Kubuś”, Dom Środowisk Twórczych, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Historii Kielc, Energetyczne Centrum Nauki KPT, Wzgórze Zamkowe, Centrum Geoedukacji, Ogród Botaniczny, Wojewódzki Dom Kultury. Pełny program na stronach internetowych placówek.

Sobota, 25 czerwca

godz. 12 – przemarsz "Barwnego Korowodu" artystów KTT ubranych w kostiumy ze spektakli sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza na Rynek.

Kieleckie Święto Rowerzysty organizowane w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego Miasta Kielce.

godz. 14 – start korowodu rowerowego z kieleckiego Rynku, który przejedzie ulicami miasta do Przestrzeni Relaksu w Dolinie Silnicy.

godz. 15 - Piknik w Przestrzeni Relaksu w Dolinie Silnicy. Tam dla rowerzystów koncert zagra zespół Fuzzy Birds oraz duet Rafcox i Tomasz Dąbrowski. Na uczestników imprezy będą czekać potrawy z grilla oraz zimne i ciepłe napoje. Przewidziane są również konkursy z nagrodami. Na miejscu będzie giełda rowerowa, a każdy będzie mógł sprawdzić stan techniczny swoich „dwóch kółek” w mobilnym serwisie od Strefy Rowerzysty. Najmłodsi będą mogli spędzić czas pod opieką animatora.

godz. 21 - we współpracy z Kinem Moskwa i Kieleckim Parkiem Technologicznym odbędzie się seans kina letniego. Na wszystkich widzów czekał będzie popcorn.

Scena na Rynku

godz. 13 - Fragment choreografii z I Aktu spektaklu "Alicja w Krainie Czarów".

„Koncert Wolności i Solidarności”   

godz. 15-17 - „Dom Kultury „Białogon” i Przyjaciele” - występy dziecięcych i młodzieżowych solistów i zespołów muzycznych.

godz. 17-18 - „Z Bronkiem do gwiazd” - koncert inaugurujący instalację w Kielcach „pomnika - ławeczki Bronisława Opałki”.

godz. 18-19 - akcja - Największy Zespół Rockowy - wspólne wykonanie na płycie Rynku 5 największych polskich rockowych hitów muzycznych przez początkujących i zaawansowanych muzyków.

godz. 19-22 - koncert „Miłość, pokój i muzyka - rock dla wolności” - na scenie wystąpią zespoły: „Shapeles”, „Folya”, „Baby Rock i goście”.

Scena w Parku Miejskim

MDK – festyn rodzinny

godz. 12-18 - występ laureatów konkursów wokalnych oraz koncert orkiestry dętej.

godz. 14 - koncert pt. „Dzieci-dzieciom” - wystąpią uczestnicy zajęć wokalnych, tanecznych i muzycznych z MDK: wokaliści ze Studiów Piosenki: „GA-GA”, „Blue Song”, „Sami”, „EWiTA”, „Marzenie”, „BOHO”, zespoły taneczne „Afera”, „Grafit”, „Vertigo”. W trakcie koncertu: wręczenie nagród laureatom Miejskiego Konkursu Plastycznego „Kielce - nasz wspólny dom.

Kielecki Teatr Tańca

godz. 15-16 - występy dzieci i młodzieży ze Szkoły KTT. Zespoły Impuls I, Impuls II, Impuls III, Impuls IV, N1, N2, N3, Rewival 2, Rewival 3, Motion, Not 43, Fresh Stuff, Koliberki, Cookies, Tap Squad. Młodzi artyści zaprezentują choreografie konkursowe, z którymi występują na ogólnopolskich festiwalach, konkursach i turniejach tanecznych.

Energetyczne Centrum Nauki

ok. godz. 16 - pokaz popularnonaukowy Energetycznego Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego pn. „W krainie niskich temperatur”.

Poza sceną

godz. 12–16:30 - Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Kielce otwarty dla dzieci i młodzieży. Konkurs wiedzy o Kielcach „Moje koło fortuny” z konkursami sprawnościowymi. Kącik malucha - gry i zabawy, warsztaty plastyczne, sprawdzone zabawy z dziećmi. Plener malarski dla dzieci i młodzieży w okolicach „Plotkarki”.

Na placu wokół sceny i na pobliskich alejkach stoiska wystawiennicze – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Komenda Miejska Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Kielecki Park Technologiczny – Energetyczne Centrum nauki.

Scena Plac Artystów

godz. 15 - występ Kapeli Podwórkowej Scyzory z WDK.

godz. 16 - przemarsz Barwnego Korowodu Artystów i Twórców Ludowych z całej Polski ulicą Sienkiewicza. W korowodzie wezmą udział artyści Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor - u źródeł kultury” - zwycięzcy konkursów przeprowadzonych przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia.

godz. 16.30-18 - koncert „Jawor - u źródeł kultury”, wręczenie nagród laureatom świętokrzyskiej edycji tegorocznego konkursu.

godz. 19-22 - potańcówka ludowa z Kapelą „Ciekoty”.

Scena przy Domu św. Jana Pawła II

godz. 16-20 - koncert i piknik muzyczny na łonie natury „Naturalnie w Pietraszkach”. Wystąpią: zespół dziecięcy z Ukrainy,  Duet TanDemy z Ukrainy, Олена Толстоногова - finalistka The Voice of Ukraine oraz  Zespół Casamento z Kielc. W trakcie pikniku: warsztaty kulinarne „Max gotuje z natury” oraz warsztaty rękodzieła - tworzenie tabliczek florenckich, poczęstunek, aukcja charytatywna na zakup żywności i środków czystości dla osób pozostających w Ukrainie.

Hala Widowiskowo-Sportowa przy ul. Żytniej w Kielcach

godz. 18-20 - impreza sportowa: spotkanie po latach - mecz gwiazd Miteks Kielce/Cersanit NOMI - AZS UJK Kielce.

Niedziela, 26 czerwca

Scena na Rynku

Dom Kultury Zameczek

godz. 14-14.15 - „Kielce w piosence” - prezentacja laureatów konkursu zorganizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Kielce Bogdana Wenty.

godz. 14.15-14.20 - utwór pt. „Letni kawałek z Kielc” w wykonaniu grupy „Pałucki”.

godz. 14.20-14.50 - zespół „DobroBand”.

godz. 14.50-15 - „Roztańczony Zameczek” - prezentacje uczestników Zameczkowej Szkoły Tańca. 

godz. 15-15.30 - wokaliści Zameczkowego Studia Piosenki.

godz. 15.30-15.35 - prezentacja DK „Zameczek”.

godz. 15.35-16.05 - Zameczkowa Scena Młodych - zespół „Michałek”.

godz. 16.05-16.35 - wokaliści  Zameczkowego Studia Piosenki.

godz. 16.35-16.40 - „Artystyczne lato z Zameczkiem” - oferta.

godz. 16.40-17.10 - zespół „Solowej” - goście z Ukrainy. 

godz. 17.10-17.20 - „Roztańczony Zameczek” - breakdance - grupa „Broken Glass”.

godz. 17.20-18 - wokaliści Zameczkowego Studia Piosenki.

godz. 18-18.40 - zespół „Wes Gałczyński& Power Train”.

godz. 18.40-19.10 - wokaliści Zameczkowego Studia Piosenki.

godz. 19.10-19.20 - „Czy znasz swoje miasto” - konkursy wiedzy o Kielcach (Radio Rekord FM).

godz. 19.20-20 - zespół „HOOK”. 

godz. 20-21 - „Czy znasz swoje miasto” - konkursy wiedzy o Kielcach (Radio Rekord FM).

godz. 21-22 - gwiazda wieczoru - zespół „Łzy”.

Zespoły Wolnej Strefy i zespół ANKH

godz. 12.40-13 - muzyczny korowód spod Dworca PKP do Parku Miejskiego - wszystkie Kluby WS.

Scena w Parku Miejskim

godz. 13-13.05 - przywitanie WS.

godz. 13.05-13.15 - występ wokalny - OHP.

godz. 13.15-13.30 - skecze - OHP.

godz. 13.30-13.45 - występ wokalny seniorek - WS Orla.

godz. 13.45-13.50 - występ instrumentalny (skrzypce) - WS Orla.

godz. 13.50-13.55 - występ wokalny - WS Zagnańsk.           

godz. 13.55-14.10 - występ wokalny - WS Senior Hoża.

godz. 14.10-14.25 - występ wokalny - WS Barwinek.

godz. 14.25-14.35 - gimnastyka dla seniora - WS Senior Hoża.

godz. 14.35-14.55 - występ wokalny - WS JNJ.

godz. 14.55-15.15 - występy wokalne seniorów - WS Senior JNJ.

godz. 15.15-15.35 - występy instrumentalne (gitara) „Marysia Band” - WS Naruszewicza.

godz. 15.33-16 - zespół seniorek „Ustąp Babci Miejsca” - Klub Seniora Naruszewicza.

godz. 16-16.05 - tańce - grupa „Costa” - WS Kostomłoty.

godz. 16.05-16.20 - zespół „Patryk Band” - WS Grzymałków/WS Naruszewicza.

godz. 16.20-16.25 - występ wokalny - WS Grzymałków.

godz. 16.25-16.45 - przedstawienie teatralne „Mogło być gorzej” - WS Grzymałków.

godz. 16.45-16.50 - występ wokalny -WS Kostomłoty.

godz. 16.50-16.55 - skecz - WS Kostomłoty.

godz. 16.55-17.45 - zespół „Wonder noise” - WS Naruszewicza.

godz. 17.45-19 - gwiazda wieczoru - zespół ANKH.

Przed sceną, godz. 13-19 wywiady do Radia Wolna Strefa, taniec integracyjny, „retro pamiątki” o Kielcach - samodzielne wykonanie, puszczanie baniek mydlanych, gry plenerowe, malowanie twarzy, malowanie na dużej tkaninie lnianej lub na folii, ozdabianie farbami medalionów, „eko moda” - zajęcia z recyklingu, plecenie wianków z żywych kwiatów, zaplatanie warkoczyków, wystawa prac plastycznych, malowanie obrazu, gimnastyka.

Scena Plac Artystów

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

godz. 14-14.20 - pokazy akrobatyczne zawodniczek TS Piramida Kielce.

godz. 14.20-14.40 - pokazy sztuki walki karate kyokushin w wykonaniu Klubu Karate Kyokushin Chikara.

godz. 14.40-14.50 - zumba w towarzystwie zawodniczek Suzuki Korona Handball.

godz. 14.50-15.20 - pokazy umiejętności siłowych w zakresie trójboju siłowego i kulturystyki zawodników Klubu Sportowego Tęcza-Społem.

godz. 15.20-15.40 - pokazy umiejętności sportowych zawodniczek KS Kuzushi Judo Kielce.

godz. 15.40-16 - pokazy sportów walki w wykonaniu sekcji sportów walki KLINCZ.

godz. 16-16.20 - pokazy taneczne w wykonaniu Klubu Tańca JUMP.

godz. 16.20-16.40 - prezentacja KS Vive Kielce wraz z zaproszeniem do wspólnej rodzinnej zabawy z Dzikiem Kiełkiem.

godz. 16.40-17 - pokazy kickboxingu, boksu i MMA w wykonaniu Klubu KS Kickboxing Kielce.

godz. 17-17.30 - Gimnastycy.pl - prezentacja rozgrzewki gimnastycznej, pokazy umiejętności akrobatycznych, pokazy gimnastyki przyrządowej.

godz. 17.30-17.40 - latino w towarzystwie zawodniczek Suzuki Handball Kielce.

godz. 17.40-18 - konkursy i zabawy z nagrodami dla publiczności prowadzone przez klub Korona Kielce.

godz. 18-18.20 - pokazy karate w wykonaniu zawodników Kieleckiego Klubu Sportowego Karate.

godz. 18.20-18.40 - Gimnastycy.pl - pokazy umiejętności akrobatycznych.

godz. 18.40-19 - taneczne zakończenie Święta Kielc w wykonaniu kieleckich instruktorów z udziałem publiczności.

Scena Letnia Kieleckie Centrum Kultury

godz. 21 – pokaz filmowy – kino plenerowe

 

Pliki do pobrania

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. Wydarzenia w siedzibach instytucji Święto Kielc 24-26.06.2022.pdf PDF 451.14 KB
2. Program Święta Kielc 24-26.06.2022.pdf PDF 454.93 KB
Powrót na początek strony