Świętokrzyska Matura Próbna już w marcu

Uczniowie siedzący w ławkach szkolnych. Rozwiązują testy maturalne
archiwum

Zanim wystartuje maturalny maraton, sprawdzian na rozgrzewkę. 13. edycja Świętokrzyskiej Próbnej Matury rozpocznie się we wtorek, 14 marca od egzaminu z języka polskiego, następnego dnia maturzyści zmierzą się z zadaniami z matematyki, a w ostatnim dniu z języka angielskiego. W tym roku arkusze będą przygotowane na poziomie podstawowym, według nowej podstawy programowej. W tym roku do matury po raz pierwszy przystąpią absolwenci czteroletniego liceum.

Tegoroczną próbną maturę organizują Urząd Miasta Kielce, „Echo Dnia”, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jak zgłosić szkołę

Do udziału w projekcie zgłosiły się już wszystkie licea ogólnokształcące, których organem prowadzącym jest Miasto Kielce. Zainteresowane szkoły z Kielc i regionu mogą się zgłaszać do piątku, 3 marca, pod adresem e-mailowym: marketing@echodnia.eu lub telefonicznie pod numerem - 500 324 367.

Arkusze egzaminów z języka polskiego i matematyki przygotują doradcy metodyczni i egzaminatorzy z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, natomiast zadania z języka angielskiego eksperci ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Każda szkoła, która zgłosi się do Świętokrzyskiej Matury Próbnej, kilka dni przed egzaminem otrzyma arkusze na adres mailowy.  

Do wzięcia udziału w Świętokrzyskiej Maturze Próbnej zachęca zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki. - Próbna matura to ceniony przez rodziców, nauczycieli i uczniów sprawdzian, który daje odpowiedź czy młodzież dobrze jest przygotowana do egzaminu dojrzałości - mówi Marcin Chłodnicki.

Egzamin dojrzałości w 2023 roku odbędzie się w terminie od 4 maja do 23 maja i tradycyjnie rozpocznie się maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym. Harmonogram egzaminów opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, dotyczy zarówno „nowej matury”, jak i tej w Formule 2015. 

Powrót na początek strony