Świętokrzyskie Dni Profilaktyki. Wsparcie dla rodzin w kryzysie zdrowia psychicznego

„Rodzina w kryzysie zdrowia psychicznego”, pod takim hasłem odbywają się tegoroczne Świętokrzyskie Dni Profilaktyki. Spotkania i warsztaty organizowane przez Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach są skierowane przede wszystkim do osób chorujących psychicznie i ich rodzin. Podczas różnego rodzaju wydarzeń rodziny oraz opiekunowie chorych będą mogli liczyć na wsparcie.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Warto jednak się zarejestrować, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Można to zrobić, dzwoniąc do Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji na numer 041 367 67 88.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę, 14 maja, w godzinach 12:30 – 14:00, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Warsztaty profilaktyczne skierowane są do rodzin dzieci z trudnościami rozwojowymi w wieku 6-10 lat. Zainteresowani będą mogli skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Natomiast w czwartek, 18 maja w godz. 17:30-19:00 w Poczytalni na dVoRcu odbędzie się spotkanie z Kamilą Felis z Kieleckiego Domu Pod Fontanną i Joanną Jaśkowską z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. Spotkanie poświęcone będzie rodzinom osób po kryzysach zdrowia psychicznego.

Festyn Profilaktyczny w Parku Miejskim

W ramach Świętokrzyskich Dni Profilaktyki w niedzielę, 21 maja od godz. 12.00 do 17.00 odbędzie się także festyn w Parku Miejskim w Kielcach. W programie wydarzenia zaplanowano m.in. prezentację świetlic środowiskowych, konkursy, występy muzyczne i taneczne, pokazy fitness i zumby. Podczas festynu będzie można skorzystać z porad pracowników Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji, MONAR-u, Świętokrzyskiego Klubu Abstynentów RAJ, a także wziąć ulotki edukacyjne na temat uzależnień. Festyn patronatem objął Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

W muszli koncertowej będą występy dzieci i młodzieży ze świetlic środowiskowych i klubów młodzieżowych z Kielc. Każda świetlica będzie miała swój namiot, w którym zaprezentuje prace plastyczne (biżuterie z koralików, decupage, quilling, orgiami, ozdoby z filcu itp.). Będzie również malowanie twarzy czy pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzież w alkogoglach będzie mogła spróbować jak ciężko jest osobie pod wpływem alkoholu przejść po torze przeszkód. Wszystkim uczestnikom będzie serwowana darmowa wata cukrowa i popcorn. Będą zorganizowane konkursy z wiedzy o zagrożeniach wynikających z uzależnień od alkoholu i narkotyków. W trakcie festynu wszyscy uczestnicy zatańczą taniec integracyjny  oraz zumbę.

Festyn realizowany jest w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomani. Organizatorami imprezy są Referat Promocji Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Kielce, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kolejne wydarzenia to m.in. konferencja „Rodzina w kryzysie zdrowia psychicznego”. Spotkanie odbędzie się w dniach 26 -27 maja, w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Krakowskiej  w Kielcach. Natomiast w Dniu Dziecka zaplanowano  warsztaty integracyjne dla uczniów Zespołu Szkół nr 1 Specjalnych w Kielcach z piłkarzami Barlinek Industria Kielce.

W ramach Świętokrzyskich Dni Profilaktyki, w siedzibie Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji, odbywają się spotkania w ramach grupy psychoedukacji dla rodzin osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Plan spotkań:

17.05.2023 (środa) – Przebieg psychozy, radzenie sobie z objawami, sygnały ostrzegawcze, czynniki wspomagające leczenie

24.05.2023 (środa) – Leki przeciwpsychotyczne, ich działanie, działania niepożądane leków, aspekty prawne

31.05.2023 (środa) – Pomoc psychologiczna, różne formy leczenia, rola rodziny i wsparcia społecznego.

342920846_192922666879132_2609019044669590512_n.jpg  

plakat festyn rodzinny.jpg

Powrót na początek strony