Świętokrzyskie NIE hejtuje

Spot o skutkach hejtu, billboardy w całym regionie świętokrzyskim i ścianki z pozytywnymi przekazami w szkołach – to elementy kampanii wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. Uroczysta inauguracja akcji #świętokrzyskieNIEhejtuje odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.

W wydarzeniu wzięli udział Minister Zdrowia Adam Niedzielski, świętokrzyscy parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, służb mundurowych oraz młodzież. Miasto Kielce reprezentował zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Kampania Wojewody Świętokrzyskiego skierowana jest do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych i ma zwiększyć świadomość społeczną tego groźnego zjawiska. Poruszone zagadnienia dotyczyć będą przyczyn mowy nienawiści, rozpoznawania hejtu i znajomości różnorodnych jego form. 

- Często pierwsze symptomy hejtu wyglądają niewinnie, nawet zwykłe przesyłanie w sieci emotikonów dezaprobaty może być początkiem „niemiłych” rzeczy. Powinniśmy uwrażliwić siebie nawzajem na każdy, nawet najmniejszy przejaw mowy nienawiści, nie bądźmy obojętni. Mam nadzieję, że od tego dnia nasza przestrzeń publiczna będzie uwalniała się od hejtu – mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. 

Według badań, hejtu w sieci doświadcza już co czwarty jej użytkownik.

- Od wielu miesięcy możemy obserwować narastanie agresji i mowy nienawiści, a brakuje aktywnego zmierzenia się z tym realnym problemem. Bardzo cieszę się, że będziemy o tym bardzo głośno i wyraźnie mówić - powiedział podczas inauguracji kampanii Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Na potrzeby kampanii powstał spot zrealizowany przez Stowarzyszenie "Sztuka Łączenia", które jest partnerem akcji. Jego reżyserem jest Aleksandra Niemczyk. W spocie wystąpili aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz dwie młode osoby, które doświadczyły hejtu.

Na terenie województwa świętokrzyskiego pojawią się billboardy promujące kampanię. W szkołach w Kielcach, w regionie świętokrzyskim i docelowo w całej Polsce mają stanąć ścianki z pozytywnymi przekazami, np. „Jesteś kochana/y”, „Kochaj, nie hejtuj”, „Masz piękny uśmiech”. Na ich tle każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie i udostępnić je w sieci z hasztagiem #świętokrzyskieNIEhejtuje. Powstały także specjalne scenariusze lekcji na temat mowy nienawiści, które nauczyciele będą mogli wykorzystywać podczas zajęć z uczniami.

- Kampania „Świętokrzyskie nie hejtuje” jest jedną z wielu w Polsce, która wpisuje się w dobry trend nagłaśniania tego negatywnego zjawiska. W kieleckich szkołach nie jest to pierwsza tego typu akcja, organizowane są spotkania z policją i psychologami dla dzieci i rodziców. Dyrektorzy, pedagodzy i nauczyciele mają świadomość wagi tego problemu. Uświadamianie szczególnie młodym ludziom, jak bronić się przed hejtem oraz że takie zachowania mogą prowadzić do tragedii, powinno być stałym procesem – podkreśla zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Spot, scenariusze lekcji oraz informacje w jaki sposób szkoły lub instytucje mogą otrzymać ściankę z pozytywnymi przekazami można znaleźć na stronie internetowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.  

Powrót na początek strony