Święty Mikołaj dotarł do Kielc

A właściwie to nie jeden, a wielu. Wszystko po to, żeby rozpocząć sezon świąteczny w stolicy świętokrzyskiego. Przez centrum miasta przeszedł pierwszy Orszak Świętego Mikołaja. Były czytelnicze i słodkie prezenty, dużo muzyki i dobrej zabawy. Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała.

W wydarzeniu uczestniczyli prezydent Kielc Bogdan Wenta, jego zastępcy Agata Wojda i Marcin Chłodnicki, kieleccy radni, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta Kielce oraz przedstawiciele miejskich spółek i instytucji.

W rolę świętych Mikołajów wcielili się pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, przedstawiciele sieci Świetlic Środowiskowych „4kąty”, Klubów Seniora i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W czerwonych strojach wystąpili studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Nie zabrakło też świętych na rowerach.

O niezwykłą oprawę całego wydarzenia zadbały Kielecki Teatr Tańca i Młodzieżowy Dom Kultury.

Do orszaku dołączyli mieszkańcy Kielc i nasi goście z Ukrainy. Na Rynku na wszystkich czekały niespodzianki. Były słodkości, prezenty od Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha i fotobudka.

Punktem kulminacyjnym było włączenie lampek na miejskiej choince.

- Dziękuję wszystkim małym pomocnikom, którzy mimo fatalnej pogody przyszli zobaczyć nasze świąteczne drzewko. W najbliższych dniach w prognozach są opady śniegu i wtedy w Kielcach jeszcze mocniej poczujemy świąteczną atmosferę. A ja życzę mieszkańcom spokojnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Pierwszy raz miejska choinka ma mecenasa. W tym roku ten tytuł przyjęły Targi Kielce.

- Okres przed świętami zawsze wiąże się z przyjemnym oczekiwaniem. Najmłodsi uwielbiają choinki, które przecież kojarzą się z prezentami. Dlatego cieszymy się, że możemy mieć swój udział w przygotowaniu drzewka na Rynku - mówi prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.

Na Rynku, na mieszkańców czekał punkt Targi Kielce CAFE, w którym uczestnicy mogli odebrać darmową, gorącą herbatę.

Na tym nie koniec

Orszak świętego Mikołaja był pierwszym z cyklu grudniowych wydarzeń „Świątecznie Bliscy”.

Już 11 grudnia Kielce odwiedzi świąteczna ciężarówka Coca Cola. Na Rynku czekać będą takie atrakcje jak wirtualna przejażdżka saniami Mikołaja, pokój Świętego Mikołaja (czyli instagramowa przestrzeń w której będzie można zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem), minikonkursy z nagrodami czy fotobudka 360° z możliwością nagrania filmiku w slow motion. To będzie również świetna okazja na to, aby poznać historię świątecznej muzyki rozrywkowej.

Dwa dni później, 13 grudnia, będziemy gościć na Rynku Radio RMF FM z akcją „Choinka pod Choinkę”. Podczas tego wydarzenia w ręce Kielczan powędruje kilkaset pachnących świątecznych drzewek.

16 grudnia zapraszamy na event „Choinko zostać wśród nas”. Tego dnia zapraszamy na finał konkursu dla szkół podstawowych na najpiękniej ubrane drzewko świąteczne. Tego dnia na Rynku wystąpią młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury, Świetlic Środowiskowych „4kąty” oraz z Klubów Wolna Strefa.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ustawi stoisko z rękodziełem bożonarodzeniowym przygotowanym przez podopiecznych Klubów Seniora i Środowiskowych Domów Samopomocy. Zapewni także słodki poczęstunek i ciepłą herbatę.

23 grudnia zapraszamy Kielczan i gości z Ukrainy na wigilię integracyjną. Na Rynku będziemy częstować tradycyjnymi wigilijnymi potrawami – barszczem czerwonym, pierogami, kapustą z grochem i rybą.

Świątecznie Bliscy – integracyjne wydarzenia Bożonarodzeniowe

11.12, godz. 15-20

Event świątecznej ciężarówki Coca-Cola (wydarzenie zewnętrzne)

13.12, godz. 6-14

„Choinka pod Choinkę” od RMF (wydarzenie zewnętrzne)

16.12, godz. 10-16

Choinko zostań wśród Nas – wydarzenie integracyjne dla dzieci i młodzieży - konkurs na najładniej udekorowaną choinkę, występy artystów z MDK, Świetlic Środowiskowych „4kąty” i Klubów Wolna Strefa, wystawa rękodzieła przygotowanego przez podopiecznych Klubów Seniora i Środowiskowych Domów Samopomocy (Rynek)

23.12, godz. 11

Wigilia integracyjna dla kielczan i gości z Ukrainy (Rynek)

RPO EFS.png

Projekt Gminy Kielce pn. "Świętokrzyskie dla Ukrainy" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Powrót na początek strony