Szkoły z Kielc i Winnicy podpisały partnerskie porozumienia

Dyrektorzy szkół z Winnicy i Kielc podpisali dziś porozumienia o współpracy, której celem jest przede wszystkim wzmocnienie relacji pomiędzy pedagogami. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 27 i wziął w niej udział wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.

Grupa placówek powiększyła się tym samym o 6 nowych partnerskich szkół, które jak mówi Małgorzata Sowa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, łączą więzy przyjaźni. W placówce uczy się obecnie 40 dzieci uchodźców z Ukrainy. - Podpisywane dziś porozumienia otwierają drogę do tego, aby pozyskiwać pieniądze na wspólne projekty, budują kolejne elementy współpracy. To wyjątkowy moment, bo w tym roku obchodzimy jubileusz 65-lecia współpracy Kielc z Winnicą - mówi Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc. W wydarzeniu udział wzięła także Oksana Jacenko, dyrektor Departamentu Oświaty Winnickiej Rady Miejskiej, które ze wzruszeniem dziękowała kieleckim szkołom za przyjęcie ukraińskich uczniów.

Wśród placówek, które dziś podpisały umowy, znalazły się: Zespół Szkół Ekonomicznych „Kopernik” i Winnickie Liceum Fizyczno-Matematyczne nr 17, Szkoła Podstawowa nr 27 i Winnickie Liceum nr 18, Szkoła Podstawowa nr 31 i Winnickie Liceum nr 33. Sformalizowanie partnerstwa pozwoli na wspólne aplikowanie o środki zewnętrzne dedykowane przez rządy obu państw na realizację projektów dotyczących wymiany młodzieży oraz promocji kultury Polski i Ukrainy.

Tego samego dnia grupa z Podola poprowadziła w Szkole Podstawowej nr 18 warsztaty artystyczne dla kieleckich uczniów, którzy własnoręcznie wykonali torby na zakupy z polsko-ukraińskimi motywami, lalki-talizmany oraz uczyli się wykonywać zdobienia w technice petrykiwskiej.

Goście z Winnicy przygotowali także kiermasz rękodzieła w Hali Legionów podczas zmagań Wojewódzkiego Turnieju Małej Ligi Piłki Ręcznej, a jutro podczas spotkania w ratuszu z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą, planowane jest podsumowanie wizyty.

Wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu przedstawicieli szkół z zaprzyjaźnionych miast jest wystawa fotografii Konstantyna Rewuckiego z Winnicy pt. „Vinnytsia Strong” eksponowane podczas II Międzynarodowych Targów POLSECURE.

Władze Kielc i Winnicy zgodnie podkreślają, że bliskie i przyjacielskie kontakty młodzieży oraz pedagogów pozwalają z nadzieją patrzeć na przyszłość kielecko-winnickich relacji, a niniejsza wizyta w jubileuszowym roku 65-lecia współpracy wzmacnia partnerstwo.

Powrót na początek strony