Sztuka tańca – narzędziem do integracji, rozrywki i otwartości społecznej

Premiera spektakli „Czuły” oraz „Matrioszka”, rezydencje choreograficzne, warsztaty dla seniorów, prezentacje spektakli w regionie. Kielecki Teatr Tańca realizuje po raz kolejny program Przestrzenie sztuki – Taniec 2024/2025. Dzięki współtworzeniu wydarzeń tanecznych z innymi ośrodkami i liderami z Kielc, regionu oraz Polski pragnie budować trwałe zainteresowanie sztuką tańca.

Program powstał w 2020 roku jako nowatorska inicjatywa liderów środowisk tańca z czterech miast: Lublina, Katowic, Łodzi i Kielc, wypracowana we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przestrzenie Sztuki – Taniec 2024 realizowany przez Kielecki Teatr Tańca jest spełnieniem wytycznych Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca z akcentem na rozwijanie współpracy środowisk instytucjonalnych ze środowiskami artystów niezależnych.

- Kultura i sztuka w cudowny sposób mogą łączyć różne środowiska. I właśnie o tym jest program Przestrzenie Sztuki. Dzięki niemu możemy jako publiczność uczestniczyć w spektaklach i minispektaklach, które są wyjątkowe. Działania Kieleckiego Teatru Tańca pozwalają mieszkańcom Kielc i regionu obcować ze wspaniałą sztuką tańca – powiedziała prezydentka Kielc Agata Wojda. –Rezydenci i pedagodzy, którzy zostali przyjęci w Teatrze, dają szansę na wymianę i czerpanie z ich doświadczeń. To także szansa dla młodych artystów i nieformalnych teatrów na pracę z profesjonalistami. To również łączenie różnych pokoleń i warsztaty dla seniorów. Bardzo za to wszystko Państwu dziękuję – dodała prezydentka.

- Obecnie w kraju jest pięciu operatorów programu Przestrzenie Sztuki wyłonionych w konkursie – Kielce, Lublin, Białystok, Gdańsk i Bytom. Na program składają się działania artystyczne, edukacyjne, popularyzatorskie i prozdrowotne. Dzięki jego organizacji w Kielcach i województwie świętokrzyskim mamy ambitny cel, zdynamizować rozwoju tańca w Polsce – mówiła dyrektorka KTT Elżbieta Pańtak.

Spektakl pt. „Czuły” w choreografii Anny Nowak, który został wyłoniony podczas otwartego konkursu, zorganizowanego w Kieleckim Teatrze Tańca w ramach programu, widzowie zobaczą 26 października.

- Jedynym tematycznym kryterium było to, żeby odnieść się do literatury polskiej. Sięgnęłam po „Czułego narratora” pani Olgi Tokarczuk z tego względu, że jest to jedna z niewielu okazji, kiedy jesteśmy dopuszczeni do wewnętrznego warsztatu kreatywnego pisarki. Mamy jakby taką instrukcję, taki przepis, jak robić literaturę. Jest to temat niezwykle ciekawy dla mnie – opowiadała Anna Nowak. - Moim zdaniem, byłoby bardzo ciekawym eksperymentem zobaczyć, co się stanie, jeżeli użyjemy tej samej metodologii lub pewnych zagadnień, które proponuje pisarka, my, realizatorzy spektaklu – podkreśliła choreografka.

Kilka dni wcześniej, 19 października odbędzie się premiera kameralna spektaklu pt. „Matrioszka” w choreografii białoruskiego twórcy Andrei Kamarou. Przedstawienie traktuje o problemach psychicznych młodego pokolenia. Spektakl zgłębia, jak traumy i doświadczenia z dzieciństwa kształtują dorosłe życie.

Więcej o wydarzeniach i działaniach realizowanych przez Kielecki Teatr Tańca w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec 2024 można przeczytać na stronie internetowej Teatru.

Powrót na początek strony